Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko potvrdilo účast na mírovém summitu ve Švýcarsku

Péter Szijjártó navštívil Česko
Péter Szijjártó navštívil Česko
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Maďarsko ve čtvrtek potvrdilo účast na mírovém summitu, který se bude konat 15. a 16. června ve Švýcarsku bez přítomnosti Ruska. Zastupovat ho bude ministr zahraničí Péter Szijjártó. Oznámil to maďarský ministr na ekonomickém fóru v Petrohradě, informuje agentura Reuters.

Cílem summitu ve Švýcarsku je získat mezinárodní podporu pro mírové návrhy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ve kterých žádá stažení ruských vojenských jednotek z Ukrajiny. Rusko tento návrh odmítlo a iniciativu označilo za ztrátu času.

Maďarsko veřejně kritizuje sankce Západu, které uvalil na Rusko po invazi na Ukrajinu. Maďarský premiér Viktor Orbán si udržuje dobré vztahy s Moskvou, za což jej kritizují představitelé několika zemí na obou stran Atlantiku.

Orbánova vláda zároveň stále odmítá poskytnout vojenskou podporu Ukrajině. Stejně tak na půdě EU zablokovala opatření, díky kterým by Ukrajina získala vojenskou pomoc ve výši 6,5 miliardy eur.

Budapešť dlouhodobě kritizuje Kyjev za omezování práv etnických Maďarů na Ukrajině, zejména v oblasti vzdělávání v jejich mateřském jazyce. Tento argument použila i proti otevření loňských přístupových jednání Ukrajiny do EU.

Zatímco ostatní státy západní Evropy podnikly kroky k zajištění nezávislosti na ruském plynu, Maďarsko nakupuje z Ruska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu za rok na základě 15leté smlouvy, kterou země podepsaly v roce 2021.

I francouzský prezident Emmanuel Macron se zúčastní v červnu mírové konference o Ukrajině ve Švýcarsku, oznámila ve středu jeho kancelář. 

Svou účast podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přislíbilo více než sto zemí a organizací. Spojené státy bude na konferenci zastupovat viceprezidentka Kamala Harrisová, sdělil Washington. Zelenskyj však vyloučil účast Ruska a obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina ze snahy o překažení konference.

Témata:  válka na Ukrajině Maďarsko Péter Szijjártó

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.