Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Péter Szijjártó navštívil Česko
Péter Szijjártó navštívil Česko
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

V pátek to uvedl ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó během společné tiskové konference s českým ministrem Janem Lipavským v Budapešti, uvedla agentura MTI.

Szijjártó zdůraznil, že návštěva českého ministra přichází v mimořádně významnou dobu, kdy svět čelí závažným výzvám, a věří, že to posílí spolupráci ve střední Evropě.

Během maďarského předsednictví v EU se země zaměří na zastavení úpadku Unie a nastolení témat klíčových pro středoevropské země. Hlavními prioritami budou efektivní boj proti nelegální migraci, urychlení procesu rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti.

Szijjártó upozornil na důležitost spolupráce středoevropských zemí při zastavení nekontrolovaného přílivu migrantů a zdůraznil roli českých, slovenských a polských policistů při ochraně jižních hranic Maďarska.

Ohledně rozšiřování EU na západní Balkán Szijjártó uvedl, že je nedůstojné, že kandidáti na členství v regionu musí čekat na vstup průměrně téměř 15 let, což podkopává důvěryhodnost politiky EU. 

Témata:  Maďarsko EU Péter Szijjártó

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.