Řecký ministr energetiky Kostas Skrekas pak řecké rozhlasové stanici Skai řekl, že Atény plánují příští měsíc zaplatit ruské plynárenské společnosti Gazprom tak, aby neporušilo sankce EU vůči Rusku. Nic bližšího k tomu neřekl.

Szijjártó už dříve uváděl, že jeho země nepodpoří žádnou podobu evropských sankcí, která by se týkala ruské ropy a plynu. "Z Ruska pochází 85 procent našich dodávek plynu a 65 procent našich dodávek ropy. Proč? Protože to určuje infrastruktura. Není to legrace, my jsme si tuhle situaci nevybrali," poznamenal Szijjártó.

Od ruské invaze na Ukrajinu země Evropské unie v několika etapách zpřísnily sankce vůči Moskvě a teď jednají o zákazu dovozu energetických surovin. Maďarsko patří mezi několik států unie, které se proti podobnému kroku stavějí, hlavně s ohledem na podobu vlastní energetiky a ekonomiky.

Řecko získává z Ruska více než 30 procent plynu, který potřebuje. Smlouva o dodávkách s Gazpromem mu končí v roce 2026. Řecká plynárenská společnost DEPA má uhradit Gazpromu fakturu za dubnové dodávky plynu do 25. května.

"Zaplatíme způsobem, který neporuší sankce a zajistí energetickou bezpečnost naší země," řekl ministr Skrekas. "Gazprom navrhl způsob platby. Má to právní, finanční a politické aspekty a my jsme všechny tyto aspekty posuzovali," dodal.

Mluvčí řecké vlády Jannis Ikonomu prohlásil, že převod na rubly je jen technickou záležitostí. "Platili jsme v eurech a budeme platit v eurech. Jak se budou přepočítávat na rubly, to je otázka, která se vyjasní."

Ruský prezident Vladimir Putin po začátku invaze a po ostré reakci západních zemí na ruskou agresi oznámil, že odběratelé ze znepřátelených zemí budou za ruský plyn muset platit v rublech. Evropské země a tamní plynárenské firmy to odmítly s tím, že by změna platební metody byla porušením smluv. Ruská strana, pro kterou dodávky plynu do zemí EU znamenají výrazné příjmy, následně vypracovala a zákazníkům nabídla nový systém plateb.

V rámci tohoto platebního schématu si odběratelé surovin musejí u banky Gazprombank, nad kterou má kontrolu Kreml, otevřít dva bankovní účty - devizový a rublový. Odběratelé nejprve pošlou svá eura či dolary na devizový účet a Gazprombank za ně nakoupí rubly. Ty budou na rublovém účtu, z kterého banka jménem odběratelů bude hradit účty za odebraný plyn.

Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj blízký Gazprombank ve středu napsala, že takové účty si už otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu. Čtyři z nich tímto způsobem už zaplatili.

Gazprom ve středu ráno zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila.

Ekonom Lukáš Kovanda v dnešním komentáři uvedl, že existují indicie, které obchodníky ujišťují v tom, že k odpojení Evropské unie jako celku od ruských energií nedojde. "Pro řadu evropských podniků jsou prostě obtížně nahraditelné," vysvětlil.