Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále "zelenou", tedy bezpečnou zemí.

Maďarsko přistoupilo k opětovnému zpřísnění cestovního režimu poté, co v některých zemích začaly počty nově nakažených opět růst. V květnu přitom zrušilo většinu protiepidemických omezení a otevřelo své hranice cestujícím z unijních států i ze sousedních zemí, které nejsou členy EU.

Gulyás dnes řekl, že nová opatření jsou nutná pro udržení viru "mimo hranice" s cílem vyhnout se obnovení domácích karanténních opatření. "Tato omezení slouží ochraně naší svobody," cituje Gulyáse agentura Reuters.

Podle nových pravidel budou muset i maďarští občané po návratu z rizikových zemí označených žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do 14denní karantény bez ohledu na to, zda jsou infikováni. Vyhnout se jí mohou jen v případě, že budou mít dva negativní testy na covid-19 z posledních pěti dnů.

Totéž se týká cizinců, kteří přicestují ze "žlutých" zemí, a ti, kteří přijíždějí z "červených" zemí, budou mít zákaz vstupu. Do červené kategorie přitom spadají i balkánské země jako Albánie, Kosovo, Černá Hora a také například Ukrajina, dále africké země a většina asijských zemí.

Mezi "žlutými" státy jsou Srbsko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko či Británie. Chorvatsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací i Maďarů, je zatím mezi státy označenými zeleně.

Z omezení mají výjimku například řidiči kamionů nebo lidé, kteří do země cestují služebně, ale i oni mohou být podrobeni zdravotním testům.

Zhruba desetimilionové Maďarsko do dneška evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí. Dnes hlásí pět nově nakažených.