Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maduro odhalil krvavé spiknutí. Prý je do něj namočen i americký diplomat

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Foto: larepublicaonline.com

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli oznámil zatykače na skupinu lidí, která podle něj plánovala "krvavé spiknutí" proti jeho vládě. Za vůdce skupiny označil Maduro opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Nicolás Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Juan Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

"Leopoldo López je fašistické monstrum a psychopat, který byl v předchozích dvaceti letech za všemi pučistickými a násilnými činy. Má násilí v krvi, je duševně posedlý násilím a navíc je zloděj," prohlásil Maduro před takzvaným Ústavodárným shromážděním. To ustavil jeho režim jako svůj zákonodárný sbor poté, co parlament po volbách z konce roku 2015 ovládla poprvé po mnoha letech opozice.

¡Misión Cumplida! El G/J Padrino López entregó a nuestra plenipotenciaria Asamblea Nacional Constituyente, el Proyecto de Ley Constituyente de la Fuerza Armada que establecerá la doctrina bolivariana y el carácter antiimperialista, zamorista y chavista de nuestra #FANB. pic.twitter.com/Ak2CLStBlY

— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) December 16, 2019

López byl několik let venezuelským režimem vězněn kvůli protivládním demonstracím z roku 2014, předloni byl propuštěn do domácího vězení, z něhož mu letos v dubnu pomohl šéf tajné služby, jehož poté Maduro sesadil. Nyní pobývá López v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu.

Podle Madura se měl spiknutí účastnit i americký diplomat James Story, který dříve působil na americké ambasádě v Caracasu a nyní je na ambasádě v Bogotě. Začátkem roku Maduro přerušil s USA diplomatické styky kvůli tomu, že Washington uznal za venezuelského prezidenta Guaidóa. Ten se v lednu prohlásil za dočasnou hlavu státu z pozice předsedy parlamentu poté, co poslanci odmítli další Madurův mandát kvůli tomu, že podle nich vzešel z nedemokratických voleb.

Madurovu vládu, jejíž režim viní opozice i mezinárodní organizace z porušování lidských práv, se opozici v čele s Guaidóem nedaří přimět k demisi. Maduro má totiž stále na své straně kromě Ruska či Číny i velení armády, i když několik důstojníků a řada vojáků od ledna vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Ti, jimž se nepodařilo utéct ze země, skončili ve vězení.

Zatčena byla i skupina vojáků, která letos 30. dubna otevřeně podpořila Guaidóa, když z kasáren na okraji Caracasu veřejně vyzval armádu k podpoře v konečné fázi svržení Madura. Jeho vládu viní opozice i řada expertů také z kolapsu venezuelské ekonomiky.

Témata:  Nicolas Maduro Venezuela Leopold López Juan Guaidó

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.