Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maduro odhalil krvavé spiknutí. Prý je do něj namočen i americký diplomat

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Foto: larepublicaonline.com

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli oznámil zatykače na skupinu lidí, která podle něj plánovala "krvavé spiknutí" proti jeho vládě. Za vůdce skupiny označil Maduro opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Nicolás Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Juan Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

"Leopoldo López je fašistické monstrum a psychopat, který byl v předchozích dvaceti letech za všemi pučistickými a násilnými činy. Má násilí v krvi, je duševně posedlý násilím a navíc je zloděj," prohlásil Maduro před takzvaným Ústavodárným shromážděním. To ustavil jeho režim jako svůj zákonodárný sbor poté, co parlament po volbách z konce roku 2015 ovládla poprvé po mnoha letech opozice.

¡Misión Cumplida! El G/J Padrino López entregó a nuestra plenipotenciaria Asamblea Nacional Constituyente, el Proyecto de Ley Constituyente de la Fuerza Armada que establecerá la doctrina bolivariana y el carácter antiimperialista, zamorista y chavista de nuestra #FANB. pic.twitter.com/Ak2CLStBlY

— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) December 16, 2019

López byl několik let venezuelským režimem vězněn kvůli protivládním demonstracím z roku 2014, předloni byl propuštěn do domácího vězení, z něhož mu letos v dubnu pomohl šéf tajné služby, jehož poté Maduro sesadil. Nyní pobývá López v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu.

Podle Madura se měl spiknutí účastnit i americký diplomat James Story, který dříve působil na americké ambasádě v Caracasu a nyní je na ambasádě v Bogotě. Začátkem roku Maduro přerušil s USA diplomatické styky kvůli tomu, že Washington uznal za venezuelského prezidenta Guaidóa. Ten se v lednu prohlásil za dočasnou hlavu státu z pozice předsedy parlamentu poté, co poslanci odmítli další Madurův mandát kvůli tomu, že podle nich vzešel z nedemokratických voleb.

Madurovu vládu, jejíž režim viní opozice i mezinárodní organizace z porušování lidských práv, se opozici v čele s Guaidóem nedaří přimět k demisi. Maduro má totiž stále na své straně kromě Ruska či Číny i velení armády, i když několik důstojníků a řada vojáků od ledna vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Ti, jimž se nepodařilo utéct ze země, skončili ve vězení.

Zatčena byla i skupina vojáků, která letos 30. dubna otevřeně podpořila Guaidóa, když z kasáren na okraji Caracasu veřejně vyzval armádu k podpoře v konečné fázi svržení Madura. Jeho vládu viní opozice i řada expertů také z kolapsu venezuelské ekonomiky.

Témata:  Nicolas Maduro Venezuela Leopold López Juan Guaidó

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy