reklama

Americká armáda podle Trumpa zdvojnásobí množství techniky i vojáků v regionu. "Nesmíme dopustit, aby kartely využily pandemie k tomu, aby ohrozily životy Američanů," řekl Trump.

zdroj: YouTube

Nejmenovaný americký činitel a další dva lidé obeznámení s věcí agentuře Reuters řekli, že šéf Bílého domu také vyzve k vyslání lodí amerického námořnictva blíže k venezuelským břehům. Na jakou vzdálenost se k nim přiblíží, ale zatím není jasné.

"Zkorumpovaní jedinci, jako nelegitimní prezident Maduro ve Venezuele, jsou závislí na ziscích z prodeje drog, aby se udrželi u moci," řekl Trump. Vláda ve Venezuele v reakci na to uvedla, že "rázně odmítá" oznámení Trumpovy administrativy ohledně posílení vojenské přítomnosti USA v Karibiku. Jde podle ní o snahu Washingtonu odvést pozornost od jeho nekompetentního jednání v době koronavirové epidemie.

USA před několika dny Madura obvinily z narkoterorismu a za informace vedoucí k dopadení prezidenta vypsaly odměnu ve výši 15 milionů dolarů (skoro 377 milionů korun).

V úterý ale Trumpova vláda nabídla, že začne uvolňovat sankce uvalené na Venezuelu, pokud opozice a členové Madurovy socialistické strany vytvoří přechodnou vládu bez účasti současného prezidenta. Maduro se stále drží u moci i přesto, že proti němu Spojené státy vedou rozsáhlou kampaň, včetně sankcí a diplomatických jednání.

Američtí činitelé při soukromých rozhovorech přiznávají, že jde o skutečnost, která Trumpa rozčiluje, píše agentura Reuters.