Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maskovaní útočníci napadli dva politiky AfD

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

V sobotu v německém městě Karlsruhe zaútočili maskovaní pachatelé na dva členy městského zastupitelstva z krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Spolu s další osobou utrpěli lehká zranění, která byla ošetřena na místě, potvrdila večer policie, jak informovala agentura DPA. 

Incident se odehrál kolem 17:45 SELČ před kavárnou v centru Karlsruhe, v spolkové zemi Bádensko-Württembersko poblíž hranic s Francií. Policie krátce zadržela pět lidí, ale po zjištění jejich totožnosti je propustila. Další podezřelí uprchli z místa činu.

Podle prohlášení AfD byli napadeni baseballovou pálkou. Policie však na místě našla pouze hůl a nemůže potvrdit, zda byla použita i baseballová pálka.

AfD tvrdí, že za útokem stojí levicoví radikálové a že se na něm podílelo až deset lidí. "Jen díky odvážnému zásahu ochranky, která seděla u vedlejšího stolu, se podařilo zabránit horšímu," uvedla strana.

Policie bezprostředně po incidentu neposkytla žádné další podrobnosti.

Další útok na člena AfD se stal v sobotu v Drážďanech, kde byl ve volební místnosti napaden 70letý poslanec zemského parlamentu Hans-Jürgen Zickler. Útočník ho udeřil do tváře a byl zadržen do příchodu policie.

V posledních týdnech došlo v Německu k několika útokům na starosty, ministry, poslance parlamentu a dobrovolníky. Minulý pátek afghánský imigrant zaútočil nožem na shromáždění protiislámského hnutí Pax Europa v Mannheimu, přičemž zabil jednoho policistu a pět lidí zranil.

Podobné incidenty se v poslední době objevují i v dalších evropských zemích. V pátek byl v centru Kodaně napaden dánskou premiérku Mette Frederiksenovou muž, který ji udeřil. Frederiksenová byla otřesena a zrušila svůj sobotní program. Před více než třemi týdny byl spáchán atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. 
 

Témata:  Německo AfD

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy