reklama

"V Itálii se vláda oddělila od lidu," řekl Viktor Orbán s narážkou na nový koaliční kabinet vytvořený protestním Hnutím pěti hvězdy (M5S) a středolevicovou Demokratickou strano (PD). "Vidím, že se levice vrací, že se všude dostává k moci, přivádí migranty a zvedá daně. Stále ty samé chyby, z minulosti se vůbec nepoučili," dodal. Levice podle něj doufá, že migranti budou její budoucí voliči.

Maďarský premiér podle agentury MTI mimo jiné slíbil Itálii pomoc Maďarska v boji proti migraci. Jestliže se země Apeninského poloostrova "konečně zaváže chránit své hranice, pomůžeme jí v tom, stejně jako ve vracení migrantů, kteří jsou již v Itálii, zpět domů", řekl.

Orbán přitom odmítl Conteho výčitku, že země visegrádské skupiny - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko - v oblasti migrační politiky Římu nijak nepomohly. Budapešť podle jeho slov nemůže Itálii pomoci, když ta "na své území pouští migranty odevšad".

Řada západoevropských politiků si podle maďarského premiéra myslí, že masy migrantů, kteří jsou jiní než křesťanská většina, vytvoří novou, kvalitativně vyšší smíšenou společnost. "Střední Evropa si to ale nemyslí, protože z toho nevzejde integrace: nebudou žít společně, ale odděleně," zdůraznil Orbán.

Téma migrace bylo v posledních letech zdrojem značného napětí mezi Bruselem a Orbánem, jehož vláda prosazuje přísnou imigrační politiku. Maďarsko se v době vrcholící migrační krize podobně jako Česko či Polsko odmítlo podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl, kteří na cestě do Evropy dorazili do Itálie či Řecka.

Loading...

1 komentář (Poslední 21.09. 21:59) Napište svůj názor

reklama