Mluvčí kanadského velitelství pro speciální operace uvedl, že zprávu nemůže potvrdit. Uvedl ale, že kanadské speciální jednotky od podzimu 2020 pravidelně podporují ukrajinské bezpečnostní složky. Kanadská ministryně zahraničí dnes řekla, že Ottawa přijme včas rozhodnutí o případném vyslání vojenského vybavení na Ukrajinu.

Rusko shromáždilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci odůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva zároveň požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Přítomnost kanadské jednotky pro speciální operace je součástí snahy NATO odradit Rusko od agrese vůči Ukrajině a identifikovat způsoby, jak podpořit ukrajinskou vládu, uvedl Global News s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje. Jednotka má rovněž za úkol pomoci vypracovat evakuační plán pro kanadský diplomatický personál v případě ruské invaze v plném rozsahu.

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pondělí zahájila týdenní návštěvu Kyjeva. S ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem jednala o možnostech odvrácení "agresivních akcí" Ruska.

Na tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou dnes diplomatka prohlásila, že jakákoliv ofenziva Ruska vůči Ukrajině "bude mít vážné důsledky včetně velmi přísných a koordinovaných sankcí ze strany spojenců". Na dotaz ohledně vyslání vojenského vybavení na Ukrajinu Jolyová řekla: "Zřetelně jsme slyšeli požadavky ze strany ukrajinské vlády. Zvažujeme možnosti a včas přijmeme rozhodnutí."

Kanada, kde žije po Ukrajině a Rusku třetí největší populace Ukrajinců na světě, udržuje od roku 2015 na západní Ukrajině výcvikovou misi v počtu 200 vojáků, připomněla agentura Reuters. V neděli vyzvala Kanada své občany, aby se vzhledem k možné "ruské agresi" vyvarovali zbytných cest na Ukrajinu.