Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová vyzvala voliče, aby dali hlas CDU/CSU a podpořili Lascheta

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kancléřka Angela Merkelová dnes při vystoupení před poslanci Spolkového sněmu vyzvala voliče, aby v parlamentních volbách koncem měsíce podpořili vládní konzervativní unii CDU/CSU a jejího kandidáta do kancléřského křesla Armina Lascheta. Jedině tak se podle ní dá zabránit vzniku levicové vládní koalice, která by se mohla utvořit spojením sociálních demokratů (SPD), Zelených a postkomunistické strany Levice.

"Nejlepší cestou pro naši zemi je spolková vláda vedená CDU/CSU s Arminem Laschetem jako spolkovým kancléřem," řekla Merkelová na posledním zasedání dolní komory parlamentu před volbami, v nichž už po 16 letech v čele země znovu nekandiduje. Podle ní jde o rozhodnutí, kterým směrem se Německo v obtížných časech vydá.

Kancléřka stejně jako její spolustraníci varovala, že případná levicová koalice SPD a Zelených "bere v potaz podporu Levice, nebo ji přinejmenším nevylučuje".

Neobvykle jednoznačné volební doporučení z úst dosluhující kancléřky vzbudilo v sále sněmu rozruch, napsala agentura DPA. Merkelová ale svá vyjádření hájila. "Nevím, kde jinde než tady by se o těchto otázkách mělo diskutovat," uvedla.

SPD ani Zelení možnost uzavření povolebního paktu s Levicí nepotvrdili, avšak ani nevyloučili, a pravicové strany proto kvůli tomu voliče varují před "nástupem socialismu" a "obratem doleva". Spolupředsedkyně SPD Saskia Eskenová dnes regionálnímu listu Straubinger Tagblatt řekla, že jde jen o strašení voličů a výraz zoufalství pravice.

Podle předvolebních průzkumů má největší šance na vítězství v parlamentních volbách sociální demokracie, která nad CDU/CSU jasně vede. Třetí místo podle průzkumů obsadí Zelení.

Témata:  Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

30. května 2025 10:45

Felix Slováček prozradil, jak zpracovává žal. Anička by to tak chtěla

Budou to příští týden dva měsíce, co Anna Slováčková odešla po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou. Vyrovnání se ztrátou blízkého je nejtěžší pro její rodiče. Lépe ho zvládá Felix Slováček, i když ani pro něj to není jednoduché. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Donald Trump

Trump se pobavil na účet Macrona. Pak zopakoval nepravdivý výrok o stipendiích

Prezident Donald Trump v novém prohlášení uvedl, že by si přál, aby návrh rozpočtového zákona, který jen těsně prošel Sněmovnou reprezentantů, obsahoval ještě větší daňové škrty. "Chtěl bych vidět větší daňové úlevy," řekl Trump novinářům. "Ten zákon je skvělý. Trochu se s ním ještě bude manipulovat, bude se o něm jednat v Senátu."