reklama

"Nejlepší cestou pro naši zemi je spolková vláda vedená CDU/CSU s Arminem Laschetem jako spolkovým kancléřem," řekla Merkelová na posledním zasedání dolní komory parlamentu před volbami, v nichž už po 16 letech v čele země znovu nekandiduje. Podle ní jde o rozhodnutí, kterým směrem se Německo v obtížných časech vydá.

Kancléřka stejně jako její spolustraníci varovala, že případná levicová koalice SPD a Zelených "bere v potaz podporu Levice, nebo ji přinejmenším nevylučuje".

Neobvykle jednoznačné volební doporučení z úst dosluhující kancléřky vzbudilo v sále sněmu rozruch, napsala agentura DPA. Merkelová ale svá vyjádření hájila. "Nevím, kde jinde než tady by se o těchto otázkách mělo diskutovat," uvedla.

SPD ani Zelení možnost uzavření povolebního paktu s Levicí nepotvrdili, avšak ani nevyloučili, a pravicové strany proto kvůli tomu voliče varují před "nástupem socialismu" a "obratem doleva". Spolupředsedkyně SPD Saskia Eskenová dnes regionálnímu listu Straubinger Tagblatt řekla, že jde jen o strašení voličů a výraz zoufalství pravice.

Podle předvolebních průzkumů má největší šance na vítězství v parlamentních volbách sociální demokracie, která nad CDU/CSU jasně vede. Třetí místo podle průzkumů obsadí Zelení.

reklama