Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Milley chtěl po incidentu v Polsku mluvit se svým ruským protějškem, ale neuspěl

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley dnes uvedl, že se po incidentu v Polsku chtěl telefonicky spojit se svým ruským protějškem Valerijem Gerasimovem, pokus byl ale neúspěšný. Napsala to agentura Reuters.

V úterý zasáhla raketa obec Przewodów na východě Polska poblíž ukrajinských hranic a vyžádala si v ní dvě oběti. Okolnosti incidentu byly zprvu velmi nejasné. Polský prezident Andrzej Duda dnes oznámil, že raketu s vysokou pravděpodobností vystřelily ukrajinské síly, které se bránily ruským vzdušným útokům.

Podle Milleyho dal americký prezident Joe Biden velmi jasně najevo, že záleží na Ukrajině, kdy, jak a zda zahájit jednání s Ruskem. Spojené státy jsou podle Milleyho odhodlány zajistit, aby Ukrajina zůstala svobodná, svrchovaná a nezávislá a hodlají zemi podporovat, dokud to bude třeba.

Generál ale také vyjádřil názor, že Ukrajina válku v brzké době nevyhraje. "Pravděpodobnost ukrajinského vojenského vítězství - definovaného jako vykopnutí Rusů z celé Ukrajiny včetně Krymu, který si nárokují - není z vojenského hlediska vysoká," uvedl podle Reuters. "Z politického hlediska může existovat politické řešení, kdy se Rusové stáhnou. To je možné," dodal.

Témata:  U.S. ARMY Ruská armáda

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy