Během zasedání, k němuž se na dálku připojí i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, budou diskutovat také o dezinformacích spojených s ruskou invazí. Dalšími tématy první schůzky šéfů diplomacií během českého předsednictví budou digitální diplomacie či vztahy se zeměmi Latinské Ameriky.

Ministři by podle dobře informovaného unijního činitele mohli odsouhlasit další platbu z unijního obranného fondu za nákup zbraní pro Kyjev. EU již společně financovala zbraně a další vojenské vybavení za celkem dvě miliardy eur, Kyjev však v době pokračující ruské ofenzivy na východě a jihu země žádá další doplnění chybějícího arzenálu.

Zástupci unijních vlád budou debatovat o pátečním návrhu Evropské komise rozšiřujícím protiruské sankce například o zákaz dovozu ruského zlata do zemí evropského bloku. EU by ráda nový balík spočívající zejména ve zefektivnění dosavadních opatření schválila ještě před letní přestávkou, podle diplomatů se však dnes čeká spíše orientační debata než potřebné jednomyslné schválení návrhu.