Moderna tvrdí, že její konkurenti porušili patenty, které registrovala v roce 2010 a 2016. "Domníváme se, že Pfizer a BioNTech nelegálně okopírovaly vynálezy Moderny a využívaly je bez svolení," prohlásila šéfka právního oddělení firmy Shannon Thymeová Klingerová.

Moderna ve svém prohlášení uvádí, že očekává kompenzace od firem Pfizer a BioNTech za dodávky vakcín do bohatých zemí od března letošního roku. V případě 92 nízkopříjmových zemí, kam se vakcíny dodávaly například skrze program Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX, ale odškodnění požadovat nebude. Kolik Moderna žádá, ale firma v prohlášení neuvedla. Dodala, ale že nechce dosáhnout toho, aby vakcína konkurentů byla stažena z trhu.

Mluvčí společnosti Pfizer Pam Eiseleová uvedla, že se právníci firmy musí se žalobou konkurenta teprve podrobně seznámit. U soudu se ale bude společnost tvrdě bránit. Žaloba podle ní Pfizer překvapila, protože používá vlastní technologie, které má patentované.

Podle agentury Bloomberg bylo použito ve světě na 12,5 miliardy dávek vakcín proti covidu. Pfizer a BioNTech tvrdí, že dodaly zhruba 3,6 miliardy vakcín. Jejich přípravek Comirnaty je například nejpoužívanější v Evropské unii, kam firmy dodaly bezmála 800 milionů dávek.