Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moderna žaluje Pfizer-BioNTech, tvrdí, že jí okopírovaly prvky technologie mRNA

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká farmaceutická společnost Moderna podala žalobu na své konkurenty - firmy Pfizer a BioNTech. Domnívá se totiž, že porušily patenty ohledně technologie mRNA, kterou trojice společností používá při výrobě vakcín proti covidu-19, uvedla agentura AP. Moderna žaluje dvojici společností u amerického i německého soudu. Pfizer tvrdí, že je žalobou překvapen, protože používá vlastní patentované technologie.

Moderna tvrdí, že její konkurenti porušili patenty, které registrovala v roce 2010 a 2016. "Domníváme se, že Pfizer a BioNTech nelegálně okopírovaly vynálezy Moderny a využívaly je bez svolení," prohlásila šéfka právního oddělení firmy Shannon Thymeová Klingerová.

Moderna ve svém prohlášení uvádí, že očekává kompenzace od firem Pfizer a BioNTech za dodávky vakcín do bohatých zemí od března letošního roku. V případě 92 nízkopříjmových zemí, kam se vakcíny dodávaly například skrze program Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX, ale odškodnění požadovat nebude. Kolik Moderna žádá, ale firma v prohlášení neuvedla. Dodala, ale že nechce dosáhnout toho, aby vakcína konkurentů byla stažena z trhu.

Mluvčí společnosti Pfizer Pam Eiseleová uvedla, že se právníci firmy musí se žalobou konkurenta teprve podrobně seznámit. U soudu se ale bude společnost tvrdě bránit. Žaloba podle ní Pfizer překvapila, protože používá vlastní technologie, které má patentované.

Podle agentury Bloomberg bylo použito ve světě na 12,5 miliardy dávek vakcín proti covidu. Pfizer a BioNTech tvrdí, že dodaly zhruba 3,6 miliardy vakcín. Jejich přípravek Comirnaty je například nejpoužívanější v Evropské unii, kam firmy dodaly bezmála 800 milionů dávek.

Témata:  Moderna Pfizer očkování

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy