Firma bude studovat bezpečnost a snášenlivost nové vakcíny u přibližně 600 osob s odlišným očkovacím režimem. Experimentální vakcínu podá osobám, které obdržely buď dvě dávky původní látky nebo těm, kteří za sebou mají i třetí posilující dávku. První účastník studie obdržel dávku ve středu, uvedla Moderna.

Moderna také poukázala na výsledky nové studie, ze které vyplývá, že protilátky schopné zasáhnout omikron přetrvávají šest měsíců po podání posilovací dávky, i když jejich hladina klesá. Závěry výzkumu zveřejnil odborný časopis New England Journal of Medicine.

Vakcíny od společností Moderna i Pfizer jsou založené založené na technologii mRNA, což umožňuje jejich relativně snadnou aktualizaci zaměřenou na nové varianty koronaviru.

Není jasné, jak budou na nové verze vakcín proti covidu-19 reagovat zdravotnické úřady po celém světě. Původní vakcíny stále poskytují dobrou ochranu před úmrtím a závažným průběhem onemocnění covid-19. Studie ze Spojených států i jiných zemí ukázaly, že třetí dávky tuto ochranu posilují a mohou chránit i před lehkým průběhem nemoci.