reklama

Za poslední den se v Moskvě potvrdilo 9056 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od vypuknutí pandemie. Za necelé dva týdny se v ruské metropoli denní přírůstky ztrojnásobily. Podle starosty Moskvy je téměř 90 procent nových případů způsobeno variantou delta, nazývanou též indická.

"Nechtěl jsem to dělat, ale je to nutné. Od dneška omezujeme zábavné akce maximálně na 1000 lidí," napsal na svém blogu moskevský starosta Sergej Sobjanin. "Divadla a kina budou moci fungovat, ale na čas přerušíme hromadné zábavné akce. Je nutné uzavřít i taneční parkety a zóny pro fanoušky," dodal.

Moskevské úřady se též rozhodly pro experiment v podobě takzvaných bezcovidových restaurací a kaváren, kde bude moci obsluhovat jen personál očkovaný proti covidu-19 a navštěvovat je budou moci jen lidé s protilátkami, ať už po vakcinaci nebo po prodělané chorobě. Pokus začne 19. června a podle Sobjanina se do něj zapojí zprvu dvě desítky podniků.

Nový dekret rovněž prodlužuje do 29. června omezení pro venkovní divadla, hřiště či dětské koutky v nákupních centrech. Restaurace, kavárny a kluby budou dál muset být zavřené v době od 23:00 do 06:00. Současný "nepracovní" týden nicméně skončí v pondělí 21. června, uvedl TASS. Sobjanin už ve středu označil vývoj epidemické situace v Moskvě za dramatický a úřady nařídily povinnou vakcinaci pro pracovníky v sektoru služeb.

K šíření koronaviru podle úřadů přispívají hlavně nové mutace viru a nedostatečná proočkovanost obyvatel. Sobjanin ve středu uvedl, že zdravotníci dosud naočkovali 1,8 milionu obyvatel hlavního města, v němž žije asi 12 milionů lidí. Dnes starosta uvedl, že u 89,3 procenta nových případů jde o variantu delta, která se poprvé prokázala v Indii a která se rychleji šíří.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že ke zhoršení epidemické situace vedl "nihilismus" Rusů ve vztahu ke karanténním opatřením, pomalá vakcinace a zákeřnost infekce. "To je naprostá hloupost," reagoval podle agentury TASS na poznámku, že v boji s epidemií selhal stát. Zároveň připustil, že ve srovnání s některými jinými zeměmi Rusko zaostává v tempu vakcinace. "Není to proto, že by se něčeho nedostávalo. Všeho je víc než dost," uvedl. Dodal, že propagace očkování není tak efektivní, jak by bylo třeba.

V celém Rusku se za poslední den potvrdilo dalších 17.262 případů nákazy, což je nejvíce od začátku února. Od začátku pandemie se v této zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, potvrdilo na 5,28 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 128.445 lidí v souvislosti s covidem-19 podle operativního štábu zemřelo, a z nich 453 za poslední den. Ruský statistický úřad Rosstat ale eviduje od začátku pandemie na 270.000 úmrtí s covidem-19.

reklama