Součástí rozhovorů by nicméně mohla být debata o výměně zajatců, konkrétně obchodníka se zbraněmi Viktora Buta a basketbalistky Brittney Grinerové.

V Turecku tento týden poprvé od začátku války na Ukrajině jednali ruští a američtí představitelé, potvrdilo ve čtvrtek ruské ministerstvo zahraničí. Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns a šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin na svém pondělním setkání v Ankaře hovořili o "citlivých" otázkách, uvedla Moskva.

Podle ruského ministerstva zahraničí budou kontakty pokračovat, protože 29. listopadu má v Káhiře začít rusko-americké jednání o strategických zbraních v rámci smlouvy Nový START. Rjabkov dnes na tiskové konferenci odpověděl kladně na otázku, zda se po Káhiře plánují rusko-americké kontakty na vyšší úrovni.

"Pokud dají Američané najevo ochotu a zájem o takováto jednání, tak se jim nebudeme bránit," řekl náměstek. Uvedl také, že ruskou delegaci v Káhiře povede zástupce šéfa odboru pro nešíření zbraní z ruského ministerstva zahraničí Vladimir Leontěv. Zároveň ale dodal, že o Ukrajině, kde Rusko rozpoutalo koncem února válku, Moskva jednat nechce.

"Co se týká Ukrajiny, tak s nimi (Američany) jednoduše není o čem mluvit," uvedl Rjabkov. Prohlásil, že Washington a Moskva mají v tomto ohledu diametrálně odlišné postoje, takže dialog není možný.

Jak Rjabkov nicméně zmínil, Rusko doufá, že by se s USA mohlo podařit dohodnout na výměně vězňů, která by zahrnovala mimo jiné nechvalně známého obchodníka se zbraněmi Viktor Buta, kterému se přezdívá Obchodník se smrtí. Jak poznamenala britská BBC, je to vůbec poprvé, co ruští představitelé veřejně zmínili, že by But mohl být součástí výměny.

Spojené státy již dříve uvedly, že by chtěly výměnu uskutečnit, aby tak byla propuštěna americká basketbalistka Brittney Grinerová. Ta byla letos v létě v Rusku odsouzena k devítiletému vězení za držení drog. Agentura Reuters ve čtvrtek uvedla, že Grinerová je nyní v trestanecké kolonii v Mordvinsku, zhruba 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

Jak náměstek ruského ministra zahraniční dnes uvedl, pokud jde o jednání mezi USA a Ruskem, ještě nebylo dosaženo "shody", nicméně "je nepopiratelné, že Viktor But je mezi těmi, o kterých se diskutuje (v souvislosti s výměnou) a určitě počítáme s pozitivním výsledkem". But byl odsouzen v USA v listopadu 2011 k 25 letům za mřížemi.

reklama