"Nikomu jadernými zbraněmi nehrozíme, kritéria jejich použití jsou popsána v (ruské) vojenské doktríně," řekl Rjabkov. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden v projevu, ve kterém vyhlásil v zemi částečnou mobilizaci, obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil adekvátní ruskou reakcí. "Pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našeho lidu," prohlásil šéf Kremlu.

V Ruskem ovládaných nebo okupovaných oblastech Ukrajiny se nyní konají referenda o připojení regionů k Ruské federaci. Kyjev a jeho západní spojenci hlasování označili za podvod a předem avizovali, že výsledky neuznají. Považují referenda jen za krok Moskvy k nelegální anexi dalšího ukrajinského území.

Putin prohlásil, že referenda podporuje, přičemž se všeobecně očekává, že oficiální výsledky hlasování dopadnou ve prospěch Moskvy. Ruští představitelé, včetně bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva, už pohrozili, že po připojení regionů k Rusku bude útok na ně ze strany ukrajinských sil považován za útok na Rusko. Jeho vojenská doktrína připouští použití jaderných zbraní v případě, že proti němu budou použity zbraně hromadného ničení nebo pokud bude ruský stát čelit existenční hrozbě v případě konvenčních zbraní, uvedla už dříve agentura Reuters.

Rjabkov zároveň na konferenci tvrdil, že Moskva nestojí o "otevřenou konfrontaci" s USA a NATO a nechce situaci dále eskalovat, píše agentura Reuters. "Doufáme, že administrativa (amerického prezidenta Joea) Bidena si je rovněž vědoma nebezpečí nekontrolované eskalace konfliktu na Ukrajině," pronesl s odkazem na válku, kterou rozpoutalo Rusko letos v únoru svou invazí do této země. Při středečním oznámení první ruské mobilizace od druhé světové války Putin prohlásil, že Rusko bojuje nejen proti Ukrajině, ale i proti vojenským zdrojům všech západních zemí, které Kyjev podporují.