Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva rozšířila seznam představitelů EU, kterým se zakazuje vstup do země

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Moskva v reakci na protiruské sankce Evropské unie rozšířila seznam evropských představitelů, kterým se zakazuje vstup na ruské území. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničí. Konkrétní jména evropských představitelů, kteří nově figurují na seznamu, ministerstvo nezveřejnilo.

Ruská diplomacie pouze sdělila, že nové postihy se týkají nejvyššího vedení EU, eurokomisařů a drtivé většiny poslanců Evropského parlamentu. Na seznamu se nově ocitli také představitelé vlád a parlamentů některých členských států, veřejní činitelé, ale i pracovníci v médiích, kteří podle Moskvy osobně přispěli k zavedení protiruských sankcí nebo podněcovali "rusofobní nálady".

Evropský blok již v koordinaci se západními partnery během prvního měsíce od zahájení ruského útoku na Ukrajinu zavedl čtyři balíky protiruských sankcí. Postihy mimo jiné odstřihly velké ruské banky od mezinárodního platebního systému SWIFT, zakázaly investice do ruské energetiky či znemožnily ruským letadlům využívat vzdušný prostor EU. Na sankčním seznamu se ocitlo více než 800 ruských činitelů, oligarchů a manažerů.

Ruské ministerstvo zahraničí ve svém dnešním prohlášení uvedlo, že cílem "kolektivní politiky Západu, do níž zapadají i poslední kroky EU, je obnovit jeho nedělitelnou globální nadvládu". Toho se Západ podle Moskvy snaží dosáhnout i omezením rozvoje Ruska a jeho národních zájmů.

Témata:  Rusko EU Evropský parlament

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy