reklama

Nedávný vzdušný útok na obec Hroza, při němž podle ukrajinských úřadů přišly desítky lidí o život, podle Kyjeva páchalo Rusko. Český ministr zahraničí Jan Lipavský si proto předvolal ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského.

Ruské ministerstvo zahraničí se však odmítlo ztotožnit s obviněními o útoku na Hrozu a označilo je za "výmysly". Na schůzce s českým diplomatem předalo ruské ministerstvo svůj postoj k situaci kolem Ukrajiny.

Ruská diplomacie také vyslovila kritiku směrem k Česku za jeho "roli v ukrajinském konfliktu," v němž Moskva popisuje svou invazi do sousední země. Rovněž vyjádřila nesouhlas s aktivní podporou Prahy Kyjevu včetně dodávání zbraní Ukrajině. Ruské ministerstvo tvrdí, že tato podpora přispívá k prodloužení konfliktu a destabilizaci celého regionu.

Ruská raketa zabila přes padesát lidí, a vzhledem k velikosti vesnice byla prakticky každá oběť někomu z obyvatel blízká, jak uvedl například americký list New York Times.

Ruská raketa zasáhla obchod s potravinami a kavárnu. "Byl to silný úder, velmi silný, vyšla jsem ven a všechno hořelo. Bylo to tak děsivé. Mrtvoly byly spálené a všude byla krev," popsala pro CNN třiasedmdesátiletá důchodkyně Valentina Kozienko.