"Vedoucí americké diplomatické mise, která byla předvolána na ruské ministerstvo zahraničí, byla předána demarše v souvislosti s rozšiřujícím se zapojením USA do bojů na straně kyjevského režimu," uvedlo ruské ministerstvo. Resort dále uvádí, že americkou velvyslankyni informoval o tom, že "současný agresivní kurz USA" vůči Rusku je kontraproduktivní.

"K deeskalaci situace by měl Washington podniknout kroky, které zahrnují stažení vojenských sil a techniky Spojených států a NATO a zastavení nepřátelských protiruských aktivit," uvedla ruská diplomacie. Washington podporuje napadenou zemi dodávkami zbraní nebo humanitární pomoci, američtí vojáci podle agentury AP v zemi nepůsobí, až na malý oddíl námořní pěchoty, který střeží americkou ambasádu v Kyjevě.

Ruské ministerstvo zároveň vyzvalo Washington, aby podal vysvětlení ohledně explozí na plynovodech Nord Stream a nebránil objektivnímu vyšetřování těchto loňských incidentů.

Vyšetřováním explozí Nord Streamu 1 a 2 se zabývají Švédsko a Dánsko, v jejichž výlučných ekonomických zónách se incident odehrál. Země dospěly k závěru, že potrubí bylo vyhozeno do povětří úmyslně, neřekly ale, kdo je viníkem. V Moskvě před časem rezonoval článek amerického investigativního novináře, který s odvoláním na jediný anonymní zdroj obvinil USA z loňské sabotáže plynovodů Nord Stream. Bílý dům článek kategoricky odmítl a označil ho za "čirou fikci".

reklama