Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva si předvolala americkou velvyslankyni a obvinila USA z agresivního kurzu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracyovou. Informovala o tom dnes agentura TASS, podle níž resort viní USA z "agresivního kurzu" a "rozšiřujícího se zapojení Spojených států do bojů" na straně Kyjeva. Ukrajina se už téměř rok brání ruské vojenské agresi, a to i s pomocí zbraní dodávaných ze Západu.

"Vedoucí americké diplomatické mise, která byla předvolána na ruské ministerstvo zahraničí, byla předána demarše v souvislosti s rozšiřujícím se zapojením USA do bojů na straně kyjevského režimu," uvedlo ruské ministerstvo. Resort dále uvádí, že americkou velvyslankyni informoval o tom, že "současný agresivní kurz USA" vůči Rusku je kontraproduktivní.

"K deeskalaci situace by měl Washington podniknout kroky, které zahrnují stažení vojenských sil a techniky Spojených států a NATO a zastavení nepřátelských protiruských aktivit," uvedla ruská diplomacie. Washington podporuje napadenou zemi dodávkami zbraní nebo humanitární pomoci, američtí vojáci podle agentury AP v zemi nepůsobí, až na malý oddíl námořní pěchoty, který střeží americkou ambasádu v Kyjevě.

Ruské ministerstvo zároveň vyzvalo Washington, aby podal vysvětlení ohledně explozí na plynovodech Nord Stream a nebránil objektivnímu vyšetřování těchto loňských incidentů.

Vyšetřováním explozí Nord Streamu 1 a 2 se zabývají Švédsko a Dánsko, v jejichž výlučných ekonomických zónách se incident odehrál. Země dospěly k závěru, že potrubí bylo vyhozeno do povětří úmyslně, neřekly ale, kdo je viníkem. V Moskvě před časem rezonoval článek amerického investigativního novináře, který s odvoláním na jediný anonymní zdroj obvinil USA z loňské sabotáže plynovodů Nord Stream. Bílý dům článek kategoricky odmítl a označil ho za "čirou fikci".

Témata:  Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy