"Všichni účastníci setkání byli následkem úderu zlikvidováni," tvrdil Konašenkov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čtvrteční útok už dříve označil za teroristický čin, Rusko podle něj na Ukrajině úmyslně zabíjí civilisty. Podle úřadů při útoku zemřelo 23 lidí, mezi nimi tři děti, a další lidé jsou nadále nezvěstní. Zdravotní pomoc vyhledalo přes sto obyvatel města.

Podle portálu Meduza měl kulturní dům ve čtvrtek na programu benefiční vystoupení ukrajinské zpěvačky Roxolany. Podle informací v médích je mezi oběťmi čtvrtečního útoku na Vinnycju také 25letý zvukař zpěvačky Jevhenij Kovalenko.

Rusko od únorového začátku války na Ukrajině popírá, že by útočilo na civilní cíle. Po celé Ukrajině ale přibývá důkazů o zásazích rezidenčních oblastí, podotkla agentura Reuters. Podle OSN od začátku války na Ukrajině zemřely tisíce civilistů.

Vinnycja leží asi 250 kilometrů jihozápadně od ukrajinského hlavního města Kyjeva a nachází se tak daleko od hlavních frontových linií na východě a jihu Ukrajiny. Ve městě, kde před válkou žilo přibližně 370.000 obyvatel, se podle webových stránek ukrajinské armády nachází velitelství letectva, upozornila ve čtvrtek agentura Reuters. Rusko se ho podle ukrajinských vzdušných sil pokusilo zasáhnout řízenými střelami už v březnu. Do Vinnycje se podle agentury AP uchýlily tisíce lidí, které uprchly před ruskou invazí z východu Ukrajiny.