Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskvou otřásl útok v koncertní síni. FSB potvrdila 40 mrtvých

Ruská policie, ilustrační fotografie.
Ruská policie, ilustrační fotografie.
Foto: unsplash.com

Mrtvé a zraněné si vyžádal páteční útok v koncertní síni v ruské metropoli Moskvě. FSB potvrdila, že střelbu nepřežilo nejméně 40 lidí. Úřady zároveň evidují více než stovku zraněných. Budova je v tuto chvíli stále v plamenech, hořící střecha se hroutí. Ruský prezident Vladimir Putin byl o incidentu informován.

Zprvu jen vágně o útoku informovala ruská státní agentura TASS, když uvedla, že neidentifikovaní útočníci s automatickými zbraněmi zahájili střelbu v koncertní síni Crocus City Hall v moskevském Krasnogorsku. Později s odvoláním na očité svědky potvrdila, že na místě jsou mrtví a zranění.

K tragédii došlo v den, kdy měla v síni vystoupit skupina Picnic. Její členové byli bez zranění evakuováni z budovy, sdělila agentura.

Podle očitých svědků bylo útočníků více než pět. Nexta v posledních minutách informovala, že jeden z pachatelů měl být zadržen. "Stříleli z bezprostřední blízkosti," popsal jeden ze svědků agentuře TASS. Podle dalšího muže, který utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice, vše vypuklo u vstupu do budovy.

Speciální jednotky dorazily na místo až několik desítek minut po začátku útoku a ve vlnách vstoupily do hořící budovy, kterou se hasiči snaží uhasit s pomocí helikoptér. Na místě jsou připraveny také desítky záchranářských posádek. V budově se klidně mohly v době neštěstí nacházet tisíce lidí.

Čerstvě znovuzvolený ruský prezident Vladimir Putin byl podle mluvčího Dmitrije Peskova informován o incidentu hned po pár minutách. "Prezident neustále dostává informace od všech relevantních zdrojů o tom, co se děje. Už rozdal všechny potřebné instrukce," řekl Peskov.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na sociální síti napsal, že pokud se prokáže, že jsou za útok zodpovědní "teroristé kyjevského režimu", musí být všichni nalezeni a zlikvidováni, a to včetně státních činitelů. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Kyjev nemá s útokem nic společného.

Zahraniční média upozornila, že americké velvyslanectví už před dvěma týdny varovalo své občany, že v Rusku hrozí teroristický útok. Napříč Ruskem se nyní podle Nexty zpřísňují bezpečnostní opatření. Ruší se masově navštěvované akce, v Petrohradu byla evakuována obchodní centra.

Témata:  Rusko policie Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy