Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskvu varoval před teroristy také Teherán, píše Reuters

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Rusko varoval před březnovým teroristickým útokem v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, který si vyžádal přes 140 mrtvých, také Írán, napsala agentura Reuters s odkazem na své zdroje. K odpovědnosti za útok se oficiálně přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

"Několik dnů před útokem v Rusku sdílel Teherán s Moskvou informace o možném velkém teroristickém útoku v Rusku, které získal během výslechů lidí zadržených v souvislosti se smrtícími explozemi v Íránu," uvedl jeden ze zdrojů. Agentura připomněla, že Írán v lednu zadržel 35 lidí kvůli dvěma bombovým útokům v Kermánu, které nepřežily desítky lidí.

Podle druhého zdroje ovšem poskytnuté informace nehovořily o termínu a místě případného útoku. "Byli instruováni, aby připravili operaci v Rusku. Jeden ze zadržených teroristů vypověděl, že někteří členové skupiny už odcestovali do Ruska," sdělil informátor.

I podle třetího zdroje byla Moskva ze strany Teheránu informována o možné hrozbě na základě informací od zadržených teroristů. "Nic o tom nevím," řekl však mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře Reuters. Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout jakékoliv vyjádření, komentář neposkytl ani Bílý dům.

I americké zpravodajské služby se v tichosti podělily s Ruskem o informace o možném útoku v Moskvě. Zdroje Reuters tvrdí, že vycházely z konverzací mezi radikálními islamisty. Podle ruských tajných služeb však šlo o informace obecného charakteru bez jakýchkoliv konkrétních detailů.

Moskva neustále sleduje i údajnou ukrajinskou stopu v případu. Kyjev opakovaně jakékoliv zapojení do organizace teroristického činu odmítá. Podle Bílého domu jde o nesmyslnou kremelskou propagandu. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, přičemž západní tajné služby považují její prohlášení za důvěryhodné.

Témata:  Írán Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy