Německo mění svůj historicky zdrženlivý postoj k armádě a výrazně navyšuje obranné výdaje. Pod tlakem ruské hrozby i nejistoty ohledně USA roste podpora silné obrany. Generál Carsten Breuer varoval, že NATO se musí připravit na možný konflikt s Ruskem už do čtyř let.
Německo podniká zásadní kroky k posílení své obrany. Spolkový parlament v uplynulých týdnech schválil výjimku z přísných fiskálních pravidel, která umožní masivní navýšení výdajů na armádu bez porušení zákona o dluhové brzdě. Tento krok přichází v době, kdy se evropská bezpečnostní architektura mění v důsledku ruské agrese proti Ukrajině.
Německý generál Carsten Breuer varuje, že Severoatlantická aliance by se měla připravit na možný ruský útok již za čtyři roky. „Nejde o to, kolik času potřebuji já, ale kolik času nám Putin dá. A čím dříve budeme připraveni, tím lépe,“ uvedl pro BBC. Breuer také upozornil, že Rusko nevede válku podle tradičních pravidel, ale uplatňuje hybridní taktiky, které přecházejí z míru do konfliktu a zpět bez jasné hranice.
Změna bezpečnostního myšlení je v Německu hluboká a často bolestivá. „Začali jsme dvě světové války. Myšlenka, že bychom měli zůstat stranou konfliktů, je stále silně zakořeněná,“ vysvětlil Markus Zeiner z German Marshall Fund. Podle něj ale veřejnost začíná chápat, že i vojenská síla je součástí ochrany demokratických hodnot.
Mladí Němci vnímají změnu atmosféry. „Dlouho jsme věřili, že demilitarizace je klíčem k odčinění minulosti. Ale dnes musíme bránit demokracii a svobodu,“ řekla osmnáctiletá Charlotte Kreftová. Její slova potvrdil například Ludwig Stein: „Investice do armády nejsou příjemné, ale nutné.“
Znepokojení panuje i ohledně spolehlivosti americké podpory. Průzkum YouGov ukázal, že 79 % Němců považuje ruského vůdce Vladimira Putina za vážnou hrozbu pro evropský mír – ale 74 % podobně vnímá i šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Obavy zesílily po projevu amerického viceprezidenta JD Vance na mnichovské bezpečnostní konferenci, který zpochybnil hodnoty i závazky transatlantické spolupráce.
Z německého obranného fondu ve výši 100 miliard eur, který oznámil kancléř Olaf Scholz krátce po invazi Ruska na Ukrajinu, se sice začaly realizovat nákupy – včetně stíhaček F-35, těžké techniky nebo modernizace infrastruktury, ale podle generála Breuera to nestačí. „Trochu jsme zaplnili výmoly. Ale je to opravdu špatné. Potřebujeme nejen techniku, ale i více vojáků,“ uzavřel.
Témata: Německo, Bundeswehr
Související
4. března 2025 14:47
4. března 2025 11:52
3. března 2025 14:51
26. února 2025 13:25
25. února 2025 13:27
24. února 2025 8:33