Miliardář a budoucí člen administrativy Donalda Trumpa Elon Musk se setkal s íránským velvyslancem při OSN. Íránci potvrdili, že nabídli Muskovi možnost přesunout některé podniky do Teheránu. Nejde o neočekávaný vývoj, protože Trump několikrát signalizoval, že s diplomacií začne ještě před vlastní lednovou inaugurací.
Jeden z nejbohatších mužů světa a budoucí ředitel agentury pro efektivitu vlády Musk se podle nejnovějších zjištění amerického listu New York Times setkal s íránským velvyslancem při OSN Amirem Saídem Irváním.
Ke schůzce mělo dojít na „tajném místě“ a trvala zhruba hodinu. Podle dvou íránských představitelů poskytla tato schůzka Teheránu „okliku“, aby se nemusel setkávat s některým vrcholným americkým představitelem.
Mluvčí nově zvoleného prezidenta Steven Cheung odmítl poskytnout bližší vyjádření. „Zprávy o soukromých schůzkách, které se uskutečnily nebo neuskutečnily, nekomentujeme,“ sdělil NY Times.
Přechodná mluvčí nastupující prezidentské administrativy Karoline Leavittová rovněž mnoho neprozradila. „Američané znovu zvolili prezidenta Trumpa, protože mu důvěřují, že povede naši zemi a obnoví mír prostřednictvím síly po celém světě. Až se vrátí do Bílého domu, podnikne nezbytné kroky, aby tak učinil,“ popsala.
Íránci uvedli, že o setkání požádal Musk a místo vybral velvyslanec. Miliardář je nyní de facto pravou rukou Trumpa. Například během telefonátu s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským mu měl zvolený prezident dokonce předat telefon, aby si s Ukrajincem promluvil.
Podle německého serveru DW může tato schůzka znamenat, že Trump to s diplomacií s Íránem „myslí vážně“. Trump během své první administrativy odstoupil od klíčové jaderné dohody s islámskou republikou a prosazoval politiku tzv. maximálního tlaku s tím, že proti Teheránu neustále zpřísňoval sankce.
Úředníci íránského ministerstva zahraničí ke schůzce dokázali prozradit o něco víc. Jeden z nich dokonce prohlásil, že Irvání měl Muska vyzvat, aby „získal od ministerstva financí výjimky ze sankcí“ a přenesl některé podniky do Teheránu.
Podobná setkání se dají očekávat
Musk se sice přímo podílí na tvorbě nové Trumpovy vlády, nicméně sám zvolený prezident avizoval, že hodlá v některých oblastech podstoupit kroky ještě před lednovou inaugurací. Během kampaně několikrát zopakoval kladný postoj vůči diplomatickým jednáním s Íránem, také zdůrazňoval svou budoucí roli při ukončování rusko-ukrajinské války.
Existují informace o tom, že Trump nebo nic namítat proti tomu, kdyby se Izrael rozhodl pro válku s Íránem. Jak ale pro EuroZprávy.cz uvedl Paul Salem z Middle East Institute, má to své podmínky. „Trump by toto obecně podporoval, ale hlavně předtím, než se ujme úřadu,“ nastínil.
„Ale nechce probíhající války, jakmile se tak stane. To byl jeden z jeho hlavních slibů – chce být také tvořitelem dohod. Chtěl by dohodu se Saúdskou Arábií, rád by udělal dohodu s Íránem, pokud by tomu byl Írán otevřený,“ dodal Salem.
Klíčový je nyní postoj izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Jinak bude jeho politika o pokračování sankcí proti Íránu. Bude to těžké, protože země Perského zálivu nyní s Íránem mají daleko lepší vztahy,“ podotkl. „Bude se snažit o nápor, ale také dohodu. Hodně to tedy bude záležet na tom, co udělá Netanjahu a Chameneí,“ zdůraznil Salem.
Diplomatický přístup lze očekávat i v případě ruské agrese na Ukrajině, což potvrdil pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Trump má rád setkání tváří v tvář – hodně sází na personální diplomacii. Je možné, že se bude snažit uspořádat nějaký summit na nejvyšší úrovni – tedy on, Zelenskyj a Putin. Když mu to nevyjde, tak se na někoho naštve,“ shrnul.
A Trump se naštve jednoduše. „Ukrajinci teď tahají za delší konec provazu a opakovaně signalizují, že jsou s Ruskem ochotni jednat. Zatímco Rusové říkají, že jsou ochotni mluvit, ale kladou si pro to absolutně nesmyslné podmínky,“ upřesnil Visingr.
Témata: Donald Trump, Elon Musk, Írán
Související
17. ledna 2025 16:44
14. ledna 2025 15:49
12. ledna 2025 17:16
11. ledna 2025 15:13
10. ledna 2025 17:41
10. ledna 2025 13:08