reklama

"Děje se tu něco strašně podvodného. Byl jsem dneska čtyřikrát testován na covid. Dva testy vyšly negativně, dva pozitivně. Stejný přístroj, stejný test, stejná zdravotní sestra. Rapidní antigenní testy od BD," napsal Musk na twitteru patrně s odkazem na antigenní testy od společnosti Becton Dickinson. Uvedl také, že pociťuje příznaky "běžné rýmy" a "zatím nic neobvyklého".

Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je ale méně spolehlivé než test s využitím polymerázové řetězové reakce (PCR), který zjišťuje ribonukleovou kyselinu (RNA) viru. Na výsledek PCR testů z jiných laboratoří Musk ještě čeká.

S vědomím menší spolehlivosti antigenní testy při plošném testování nedávno použilo Slovensko. Na přelomu října a listopadu se tam do celostátního testování zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu obyvatel. Testy tehdy ukázaly, že mezi nimi bylo o něco málo více než procento nakažených, tedy přes 38.000 infikovaných. Druhé kolo testování o uplynulém víkendu odhalilo přes 13.500 nakažených z více než dvou milionů zúčastněných.

Firma Becton Dickinson, která v USA patří k hlavním dodavatelům antigenních testů na SARS-CoV-2, v září oznámila, že se zabývá hlášeními z amerických domovů pro seniory, že její testy produkují falešně pozitivní výsledky.

Dříve tento měsíc americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že upozorňuje zaměstnance klinických laboratoří a poskytovatele zdravotní péče, že u antigenních testů mohou vyjít falešně pozitivní výsledky.

Musk v minulosti kritizoval protikoronavirová opatření a uzávěry, jež označil za "fašistické" a narušování osobní svobody.

Společnost Becton Dickinson na žádost agentury Reuters o komentář ve čtvrtek večer nereagovala.

reklama