Útok se odehrál v regionálním vlaku poblíž Cách v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, kde se v neděli uskuteční zemské volby. Kolem 07:40, poté co vlak opustil stanici ve městě Herzogenrath u hranic s Nizozemskem, muž vytáhl nůž a zaútočil na další pasažéry. Naštěstí ho brzy přemohl a zatkl šedesátiletý policista, který jel vlakem na svou služebnu, uvedla policie v Kolíně nad Rýnem. Pomohla mu dvojice spolucestujících. Celkem bylo ve vlaku asi 270 osob.

Pětici zraněných ošetřili zdravotníci, kterých na místo i s policisty vyrazilo na 200. Několik lidí utrpělo podle rozhlasové a televizní stanice WDR řezné rány v obličeji a na ruce, jeden i ránu bodnou.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul útok odsoudil jako "krutý čin". Zároveň ocenil obrovskou odvahu trojice, která útočníka zastavila. Reul také uvedl, že v roce 2017 úřady pojaly podezření, že muž narozený v Iráku by mohl být islamistou. Žil tehdy v uprchlickém zařízení, výrazně se změnil a mimo jiné si nechal narůst plnovous.

Ve hře je vedle islamistického motivu i možnost, že muž, který také utrpěl poranění, útočil v amoku. Z toho zatím vychází i zemský ministr vnitra Reul. Nasvědčují tomu také prvotní poznatky vyšetřovatelů. "Zatím nemáme nic, co by potvrzovalo islamistický motiv činu," uvedla mluvčí státního zastupitelství v Cáchách. K dispozici jsou ale indicie, které ukazují na možnou nepříčetnost podezřelého.

Dnes, či nejpozději v sobotu prokuratura rozhodne, jestli bude pro muže požadovat vazbu, nebo umístění na psychiatrické oddělení.