Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mynářova firma podala podle serveru kasační stížnost v případu dotace

Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Firma Clever Management končícího hradního kancléře Vratislava Mynáře podala kasační stížnost proti rozsudku, podle kterého by měla firma vrátit evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Věc tak nyní bude řešit Nejvyšší správní soud, napsal dnes večer web Seznam Zprávy.

Olomoucká pobočka Krajského soudu Ostrava nedávno zrušila rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého firma Clever Management nemusí vracet šestimilionovou dotaci z EU. Ministerstvo se tak případem bude pravděpodobně zabývat znovu. Původní rozhodnutí ministerstvo vydalo v době, kdy jej vedla Alena Schillerová (ANO).

Kasační stížnost podle serveru podalo kromě firmy také Odvolací finanční ředitelství. Webu to potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Dotaci na penzion přidělil Mynářově firmě Clever Management úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Policie pak v únoru 2021 obvinila Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Olomoucký soud se případem zabýval poté, co se na něj kvůli dotaci obrátil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. K podání žaloby ho vyzvala Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava, která dotaci původně poskytla. Požadovala její vrácení, protože se objevily nové skutečnosti, jež její udělení zpochybnily.

Nejvyšší státní zastupitelství po podání žaloby uvedlo, že rozhodnutí ministerstva, které znemožnilo vrácení dotace, bylo podle jejich názoru nezákonné. Zároveň podle šéfa žalobců byl v tomto případě také závažný veřejný zájem na tom, aby toto rozhodnutí přezkoumal soud.

Ministerstvo financí ve svém rozhodnutí zdůvodnilo, že se dalo na stranu firmy Clever Management mimo jiné proto, že v rozhodování o dotaci byla chyba i na straně dotačního úřadu. Navíc podle něho nešlo o tak závažná pochybení, aby musela být podpora vrácena. S tím ale Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava v podnětu, který dříve poslala nejvyššímu státnímu zástupci, nesouhlasila.

Témata:  Vratislav Mynář

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy