reklama

Na řecko-turecké hranici se od konce minulého týdne shromáždilo několik desítek tisíc běženců poté, co Ankara oznámila, že už nebrání migrantům v cestě do Evropské unie. Řecko, členská země EU, posílilo ochranu hranic vysláním dalších policistů i vojáků. Ve čtvrtek Turecko oznámilo, že k hranici posílá tisícovku elitních policistů, aby zabránilo návratu migrantů zpět do tureckého vnitrozemí.

Řecká televize Skai dnes přinesla záběry od hraničního přechodu Kastanies, nichž podle DPA vyplývá, že slzné granáty přilétaly z turecké strany.

To potvrdil také korespondent serveru Greek Reporter, podle něhož dnes ráno při útoku slzným plynem také turecké bezpečnostní síly rozdávaly migrantům nůžky na prostříhání děr v plotu.

Řecko chrání část hranice už několik let plotem s ostnatým drátem, dnes server Kathimerini napsal, že se Atény chystají plot rozšířit i na další nechráněné oblasti hraniční linie. Velkou část řecko-turecké hranice tvoří řeka Evros.

Kvůli větší migranční vlně posledních dnů posílilo Řecko ochranu také u svých ostrovů v Egejském moři. Deník Kathimerini dnes napsal, že řecké námořnictvo vydalo zákaz vstupu lodím do teritoriálních vod u ostrovů Lesbos, Chios a Samos, aby "zabránilo ilegálním přechodům hranic".