Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jednání Moralesovy strany létaly plastové židle. Prý pokus pravice o puč

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Členové bolivijské vládní strany Hnutí za socialismus (MAS) po sobě v pondělí na schůzce jedné z oblastních poboček házeli židle a pohádali se o místa na kandidátkách pro regionální a místní volby plánované na březen příštího roku. Plastová židle zasáhla i exprezidenta a předsedu strany Eva Moralese, který ale incident přičetl "pravicovým provokatérům". Informovala o tom agentura EFE.

Podle bolivijského opozičního deníku Página Siete křičeli někteří účastníci schůzky hesla požadující obnovu vedení strany.

Není ale jasné, zda konkrétně žádali odchod Moralese z jejího čela. Nyní jedenašedesátiletý Morales stojí v čele strany MAS od jejího založení v roce 1997, kdy byl odborářským lídrem pěstitelů koky.

Létající židle v pondělí natočili na video někteří účastníci schůzky, která se konala v obci poblíž Cochabamby, která je přitom baštou Moralesových příznivců.

"Pučistická pravice se snaží rozklížit jednotu MAS, na naše jednání infiltruje provokatéry," komentoval incident Morales, který stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident do loňského listopadu téměř 14 let. Pod nátlakem demonstrací a vedení armády loni uprchl do Mexika a pak do Argentiny. Vrátil se minulý měsíc po prezidentských volbách, které vyhrál kandidát MAS Luis Arce. Morales v nich kandidovat nesměl.

Témata:  Evo Morales Bolívie

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy