Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihozápadě USA zuří požáry a vichřice, tisíce lidí se evakuovaly

Požár
Požár
Foto: Pixabay

V okolí mnoha vesnic v americkém státě Nové Mexiko vypukly v pátek požáry, které zesiluje a rychle šíří směrem k lidským obydlím silný vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Podle místních úřadů musely tisíce lidí opustit své domovy. Oblast amerického jihozápadu se v posledních letech potýká s výjimečnými suchy a mezi místními panují obavy, že letošek z toho důvodu přinese zničující sezonu požárů.

"Je to srdcervoucí, je to hrozné," řekla mluvčí okresu San Miguel, kde požáry zuří. "Jakmile lidi odejdou (z oblasti), tak už je nepouštíme zpátky, je to velmi vážná, neutěšená situace," dodala.

Dvě ohniska se spojila v jedno asi 50 kilometrů severovýchodně od města Santa Fe, ve státě Nové Mexiko přitom celkově vzniklo přes deset různých požárů. Podle místních činitelů silný vítr roznáší jiskry až kilometr a půl od plamenů, takže začíná hořet i další suchý podrost.

"Dotkne se to mnohých domovů a budov, panuje tady velmi chaotická situace," řekl jeden z místních hasičů Stewart Turner.

Rostoucí průměrné teploty v posledním desetiletí způsobily na jihozápadě USA úbytek trvalé sněhové pokrývky, v důsledku čehož začínají v oblasti požáry každý rok v dřívějším období, než bývalo obvyklé.

Dlouhodobé sucho je podle klimatologů intenzivnější kvůli změnám klimatu. "V Novém Mexiku hoří několik požárů, v Arizoně hoří také několik požárů, což pro toto období není normální," řekla Laura Rabonová, která je mluvčí parku Lincoln National Forest na jihu Nového Mexika. Minulý týden tam při požárech zemřeli dva lidé.

Témata:  USA požáry v USA požáry

Aktuálně se děje

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.