"V 00:50 moskevského času dnes 12. srpna 2021 (ve středu 23:50 SELČ) jsme obdrželi informaci o tvrdém přistání vrtulníku Mi-8 společnosti Vitjaz-Aero v oblasti Kurilského jezera v Kronocké přírodní rezervaci. Podle předběžných informací byli na palubě tři členové posádky a 13 pasažérů," sdělilo ministerstvo pro mimořádné události.

Pátrání následně zkomplikovala kromě mlhy také hloubka jezera. "Vrak vrtulníku se nachází asi 800 metrů od břehu a v hloubce více než 130 metrů. Potápěči ministerstva pro mimořádné události nemohou v takové hloubce pracovat. Proto jsme se nyní obrátili na ministerstvo obrany s žádostí o pomoc. Armáda potvrdila nasazení podvodních robotů, kteří mohou pomoci při pátrání po troskách a pohřešovaných," uvedl gubernátor oblasti Vladimir Solodov.

Agentura TASS napsala, že podle záchranářů prakticky není šance někoho z pohřešovaných najít živého. Některé zdroje ruských agentur už o nich hovoří jako o mrtvých. "Osm lidí bylo zachráněno a jejich životy nejsou ohroženy. Dalších osm lidí zemřelo. Jejich těla jsou s největší pravděpodobností na dně Kurilského jezera," řekl agentuře Interfax zdravotnický zdroj. Agentura AP později uvedla, že záchranáři pátrání na noc přerušili a budou v něm pokračovat v pátek ráno.

Mezi cestujícími bylo údajně jedno dítě, které je nezvěstné. Dva z osmi přeživších jsou ve velmi vážném stavu a byli přepraveni do nemocnice, napsala agentura TASS. Ti, co přežili, se podle tiskové služby Kronocké přírodní rezervace dostali z helikoptéry sami a vyplavali na hladinu přibližně z hloubky osmi až devíti metrů. Teplota vody v jezeře nyní nepřesahuje pět až šest stupňů, není proto možné se v ní nacházet delší dobu, dodalo tiskové oddělení. Lidem z helikoptéry v první chvíli pomohli pracovníci rezervace, kteří prý čekali na přistání vrtulníku, ale slyšeli jeho dopadnutí na hladinu a ihned na místo vyrazili se dvěma loďkami.

Vrtulník, který před rokem prošel generální opravou, neměl před dnešním letem technické problémy, sdělil agentuře TASS obchodní ředitel společnosti Vitjaz-Aero Dmitrij Černych.

Jako nejpravděpodobnější příčina nehody se podle TASS jeví závada motoru nebo chyba pilota. Přepravce Vitjaz-Aero Airlines funguje od roku 2009 a ve své flotile má více než 20 vrtulníků Mi-8. Cestujícím poskytuje lety do odlehlých oblastí Kamčatky, včetně turistických výprav. Dvoumotorový vrtulník Mi-8 patří k nejrozšířenějším na světě. Začal se vyrábět v SSSR v roce 1961 a v Rusku se vyrábí dodnes. Slouží pro vojenské i civilní účely v padesátce zemí světa, včetně České republiky.

Rusko podle agentury AFP v poslední době vylepšilo bezpečnost svého leteckého provozu. Nicméně případy špatné údržby letadel a nedostatečné bezpečnostní standardy nevymizely a země zažila několik leteckých tragédií. Minulý měsíc se na Kamčatce zřítilo letadlo An-26 a zahynulo všech 28 lidí, kteří byli na jeho palubě, připomněla agentura AP.