Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záchranáři našli trosky ruského vrtulníku, všech 22 pasažérů zemřelo

Vrtulník Mi-8
Vrtulník Mi-8
Foto: Pixabay

Na ruském poloostrově Kamčatka byly nalezeny trosky vrtulníku Mi-8T, se kterým se úřadům podařilo ztratit spojení v sobotu. Záchranáři potvrdili, že nikdo z 22 lidí na palubě nepřežil, jak informovala agentura TASS.

Vrak vrtulníku byl objeven záchranáři při leteckém pátrání nedaleko místa, kde se stroj naposledy podařilo kontaktovat. Podle předběžných informací agentury TASS byla pravděpodobnou příčinou nehody chyba posádky.

Na palubě vrtulníku, který patřil společnosti Viťaz-Aero, se nacházelo 22 lidí – tři členové posádky a 19 turistů.

Vrtulník odstartoval v sobotu přibližně v 16:15 místního času z oblasti poblíž sopky Vačkažec, ale ve stanoveném čase se neohlásil a nedorazil do cílové destinace. Posádka nehlásila žádné potíže a vrtulník zmizel z radarů téměř okamžitě po vzletu.

Do pátrání se zapojily pozemní i letecké záchranné týmy, avšak pátrání ztěžovaly silný vítr a hustá mlha, které výrazně omezovaly viditelnost.

Vrtulník Mi-8, sovětské výroby, je v Rusku běžně využíván k přepravě. Nehody letadel a vrtulníků nejsou v této oblasti ruského Dálného východu, který je řídce osídlen a často trpí nepříznivým počasím, výjimečné.

Například v srpnu 2021 se vrtulník Mi-8 s 16 lidmi na palubě zřítil do jezera na Kamčatce kvůli špatné viditelnosti, což vedlo ke smrti osmi osob. V červenci téhož roku se na poloostrově zřítilo letadlo s 28 lidmi na palubě krátce před přistáním, přičemž všichni zahynuli, připomíná AFP. 

Témata:  Rusko vrtulník Mi-8

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.