V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací výbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruských médií zadržela. Při zatýkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasný.

Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře TASS zdroj z bezpečnostních složek. Agentura RIA Novosti zveřejnila na sociální síti Telegram videa, která podle ní zachycují samotného střelce a pokusy některých lidí o útěk.

Na jednom ze záběrů je vidět muž v černém, se zakrytým obličejem a s puškou, jak přichází k jedné z budov areálu. Podle agentury Reuters studenti stavěli u dveří do učeben barikády ze židlí, aby se k nim nedostal.

Střelce zneškodnil dopravní policista z posádky, která přijela na univerzitu v Permu jako první, píše TASS s odvoláním na mluvčí ministerstva vnitra Irinu Volkovou. "Vešel do hlavního objektu, zatímco jeho kolega (...) začal organizovat evakuaci občanů," uvedla Volková.

Policista podle ní v budově spatřil ozbrojeného muže, který několikrát vystřelil jeho směrem. "Dopravní policista opětoval palbu a zločince zranil. Přiběhl k němu, zneškodnil ho, a poté mu začal poskytovat první pomoc," popsala mluvčí.

Některá ruská média útočníka identifikovala jako osmnáctiletého studenta, jenž dříve na sociálních sítích umístil svou fotografii, na níž pózoval s puškou.

V příspěvku, který později zmizel, údajně také popsal, co chystá a nastínil svůj motiv. Napsal v něm, že jeho čin nesouvisí s politikou či náboženstvím, ale s nenávistí, uvedla agentura Reuters.

Tisková služba univerzity agentuře Reuters dříve řekla, že útočník byl zabit. Vyšetřovací výbor nicméně posléze tuto informaci popřel, dotyčný žije a ošetřují ho v nemocnici. Jeho stav je podle zdravotníků vážný, píše TASS.

Informace o celkovém počtu obětí se podle různých zdrojů od začátku liší. Vyšetřovací výbor oznámil osm mrtvých a 28 raněných. Ministerstvo zdravotnictví později sdělilo, že si střelba vyžádala šest mrtvých a 24 raněných.

Resort rovněž už dříve sdělil, že ne všechna zranění jsou střelná. Některá si podle něj způsobili studenti, když ve snaze uprchnout skákali z oken.

Podle agentury TASS útočník střílel z lovecké pušky, kterou si legálně pořídil v květnu. Rusko má relativně přísná pravidla a střelnou zbraň lze legálně získat jen obtížně.

Civilisté si podle agentury Reuters mohou pořídit například lovecké pušky nebo sportovní zbraně, a to za předpokladu, že projdou testy a splní předepsané požadavky.

Podobný případ střelby země zažila naposledy v květnu, kdy devatenáctiletý mladík - bývalý žák - zabil ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu sedm dětí, učitelku a další zaměstnankyni školy. Po této tragédii Rusko zpřísnilo zákon upravující nákup zbraní. Podle poslance Alexandra Chinštejna si však dnešní útočník zbraň pořídil ještě před zpřísněním zákona.

Prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího vyjádřil příbuzným a přátelům obětí dnešní střelby soustrast. "Premiérovi Michailu Mišustinovi dal pokyn, aby do Permu vyslal ministry Valerije Falkova a Michaila Muraška, aby poskytli pomoc zraněným i příbuzným obětí tragédie," uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov s odkazem na ministry školství a zdravotnictví.

Milionové město Perm na východě evropské části Ruské federace je vzdálené asi 1100 kilometrů od Moskvy. Místní univerzita, kde studuje přibližně 12.000 studentů, uvedla, že v době střelby bylo v areálu zhruba 3000 lidí.