reklama

Za neděli přibylo na Slovensku 22 úmrtí na covid-19, celkový počet obětí tak stoupl na 1018. Do oficiálních statistik úmrtí v souvislosti s koronavirem Bratislava řadí jen ty případy, ve kterých se jako příčina smrti potvrdí plicní forma covidu-19. Kromě toho podle ministerstva zdravotnictví zemřeli další více než dvě stovky pacientů s covidem-19.

Po předchozím poklesu počtu nových případů infekce začalo na Slovensku nakažených přibývat. Kromě laboratorních PCR testů v zemi fungují také odběrová místa, kde se lidé mohou nechat bezplatně otestovat antigenními testy.

V současnosti má země přes 31.000 aktivních případů nákazy; v porovnání s dosavadním vrcholem v první polovině listopadu to představuje pokles o více než dvě pětiny. S potvrzeným covidem-19 bylo v závěru minulého týdne hospitalizováno 1769 lidí, z toho 130 pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Ode dneška musejí mít při cestování na Slovensko negativní výsledek testu na koronavirus také pendleři, studenti a další skupiny cestujících, na které se dosud vztahovala výjimka z příslušného nařízení hlavního hygienika. Opatření minulý týden přispělo k vytváření front u odběrových míst. Slovenské ministerstvo vnitra již předem ale oznámilo, že zmíněné skupiny cestujících policisté na hranicích kontrolovat nebudou.

Na české straně hranic se Slovenskem dnes nová povinnost komplikace nevyvolala. "Kontroly provádějí slovenští kolegové, neřešili jsme žádný závažný problém, že by se třeba na českém území tvořily nějaké kolony," řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. Podobně se vyjádřil policejní mluvčí ve Zlínském kraji. "Na hranicích žádné komplikace nemáme," řekl ČTK krátce před 09:00 mluvčí Petr Jaroš.

"Provoz na všech hraničních přechodech se Slovenskou republikou je plynulý. Nikde se netvoří kolony," uvedla také mluvčí moravskoslezského policejního ředitelství Pavla Jiroušková. Dodala, že je to hlavně tím, že kontroly provádějí slovenští kolegové namátkově.

reklama