reklama

Hasiči, jejichž odjezdu přihlížel Kulhánek, ujedou na cestě do Řecka zhruba 2000 kilometrů a je předpoklad, že na místo dorazí v pondělí ráno. "Naše cesta povede přes státy Evropské unie, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko. V Bulharsku budeme mít krátký odpočinek a odsud vyrazíme přímo do Řecka. Na hranicích nás bude čekat styčný důstojník Řecka, který nás dovede přímo na místo," řekl novinářům náměstek generálního ředitele hasičů Petr Ošlejšek. Předpokládá nasazení v okolí Atén

Podle náměstka se zapojili hasiči z Jihomoravského, Moravskoslezského, Středočeského kraje a také záchranný útvar. Jeden člověk je z Prahy, který bude styčným důstojníkem. Český hasičský modul je složený ze tří hasicích segmentů. "Každý segment má dvě cisterny a dopravní automobil. Součástí je i logistický segment, aby byl celý modul na místě soběstačný," řekl Ošlejšek. Hasiči by měli být v místě asi deset dní. "Bude se to odvíjet od situace. Kdyby se zlepšila, může náš modul odjet podle potřeby. Když to bude horší, budeme diskutovat o prodloužení a o případném střídání," poznamenal Ošlejšek.

Podle něj na místo vyrazili lidé, kteří působí jako hasiči i strojníci. "Preferujeme strojníky, protože je to dlouhá vzdálenost a musíme zajistit střídání řidičů. Jsou to hasiči, kteří mají zkušenosti ze zásahů. Nevíme, jak to bude na místě vypadat. Požáry v jižních státech jsou trochu jiné. Ale naši hasiči jsou vycvičeni a připraveni, aby všechny úkoly zvládli," řekl náměstek. Dodal, že na místo nejedou velkokapacitní cisterny, ale menší cisterny. "Jsou o obsahu 2000 litrů vody, mají lepší průchodnost terénem. Taktika hašení v jižních státech je taková, že se vodou šetří tak, aby byl zásah efektivní, ale aby nebyl náročný na vodu, které tam není mnoho," doplnil Ošlejšek.

Část středomořských států nyní sužují silné lesní požáry. V Řecku jich hasiči likvidují přes 50. Úřady evakuovaly několik vesnic poblíž ničivého požáru severně od Atén včetně střediska pro žadatele o azyl. Oheň zničil desítky domů a vyžádal si i oběti na životech. Tisíce dalších musely prchnout do bezpečí. Situace se zhoršila také na druhém největším řeckém ostrově Euboia.

reklama