Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na posílení boje proti covidu-19 potřebuje WHO 23,4 miliardy dolarů

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce chudších zemí na epidemii covidu-19 potřebují do příštího září 23,4 miliardy dolarů (515 miliard korun).

K příspěvku zástupci WHO vyzvali skupinu hospodářsky nejrozvinutějších států G20, jež se setká na summitu v Římě o víkendu, uvedla agentura Reuters. Posílení pomoci určené chudším zemím může předejít až pěti milionům úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Téměř stejný počet mrtvých způsobila pandemie do dnešního dne.

"Je to velké množství peněz, ale když to srovnáte se škodami, které epidemie způsobila světovému hospodářství, tak to není tolik," uvedl speciální vyslanec WHO Carl Bildt, který má na starost program ACT-A, jehož cílem je posílit odezvu chudších zemí na epidemii covidu-19. Uvedl, že od římského summitu očekává silný signál.

Zhruba sedm miliard dolarů by mělo jít na očkování a dalších sedm miliard dolarů na testování. Na posílení zdravotnictví je vyčleněno 5,9 miliardy dolarů a dalších 3,5 miliardy dolarů je určeno na léčbu a zakoupení léků či kyslíku. Pokud ho regulátoři schválí, WHO chce začlenit do pomoci i nový lék od společnost Merck & Co., který podle výrobce slouží k léčbě lehčích případů nemoci covid-19.

WHO již dříve varovala, že bez větší podpory chudších zemí se nepodaří na globální úrovni dostat epidemii covidu-19 pod kontrolu. V oblastech, kde je menší proočkovanost a kde se koronavirus více šíří, mohou vznikat nakažlivější mutace.

Organizace OSN také varuje před nerovným přístupem k očkování proti covidu-19. Poukázala, že jen desetina afrických zemí dosáhne cíle mít letos naočkováno alespoň 40 procent obyvatel. Na světě tohoto cíle nedosáhne podle odhadů 82 zemí. V této souvislosti WHO kritizovala přeočkování, které zahájila řada bohatších zemí. Podle organizace měly dávky jít do států, kde je proočkovanost nízká.

Program Act-A skrze svůj program Covax poskytl chudším zemím 425 milionů dávek vakcíny a 128 milionů testovacích sad.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 WHO

Související

Aktuálně se děje

29. listopadu 2024 13:49

Ukrajina se chystá na další zimu. Může být z všech nejhorší

Uprostřed obrovských hromad zkrouceného kovu, louží sraženého oleje a stěn poznamenaných střepinami, uvnitř tepelné elektrárny, která byla zasažena při nedávném ruském leteckém útoku, jsou ostrůvky sněhu. Ukrajinský zimní čas se znovu hlásí o slovo, ale i přes nepříznivé podmínky je hala plná aktivity, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy