Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na posílení boje proti covidu-19 potřebuje WHO 23,4 miliardy dolarů

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce chudších zemí na epidemii covidu-19 potřebují do příštího září 23,4 miliardy dolarů (515 miliard korun).

K příspěvku zástupci WHO vyzvali skupinu hospodářsky nejrozvinutějších států G20, jež se setká na summitu v Římě o víkendu, uvedla agentura Reuters. Posílení pomoci určené chudším zemím může předejít až pěti milionům úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Téměř stejný počet mrtvých způsobila pandemie do dnešního dne.

"Je to velké množství peněz, ale když to srovnáte se škodami, které epidemie způsobila světovému hospodářství, tak to není tolik," uvedl speciální vyslanec WHO Carl Bildt, který má na starost program ACT-A, jehož cílem je posílit odezvu chudších zemí na epidemii covidu-19. Uvedl, že od římského summitu očekává silný signál.

Zhruba sedm miliard dolarů by mělo jít na očkování a dalších sedm miliard dolarů na testování. Na posílení zdravotnictví je vyčleněno 5,9 miliardy dolarů a dalších 3,5 miliardy dolarů je určeno na léčbu a zakoupení léků či kyslíku. Pokud ho regulátoři schválí, WHO chce začlenit do pomoci i nový lék od společnost Merck & Co., který podle výrobce slouží k léčbě lehčích případů nemoci covid-19.

WHO již dříve varovala, že bez větší podpory chudších zemí se nepodaří na globální úrovni dostat epidemii covidu-19 pod kontrolu. V oblastech, kde je menší proočkovanost a kde se koronavirus více šíří, mohou vznikat nakažlivější mutace.

Organizace OSN také varuje před nerovným přístupem k očkování proti covidu-19. Poukázala, že jen desetina afrických zemí dosáhne cíle mít letos naočkováno alespoň 40 procent obyvatel. Na světě tohoto cíle nedosáhne podle odhadů 82 zemí. V této souvislosti WHO kritizovala přeočkování, které zahájila řada bohatších zemí. Podle organizace měly dávky jít do států, kde je proočkovanost nízká.

Program Act-A skrze svůj program Covax poskytl chudším zemím 425 milionů dávek vakcíny a 128 milionů testovacích sad.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 WHO

Související

Aktuálně se děje

10:45

Tajemství Karla Šípa. Víte, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce?

Karel Šíp je známou televizní osobností už desítky let, takže by divák řekl, že už nemůže mít žádná tajemství. Jedna méně známá kapitola jeho života se přitom týká právě vystupování v televizi. Víte, kdy se moderátor objevil na obrazovce poprvé? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.