Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na ruském Dálném východu se kvůli Navalnému demonstruje a zatýká

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Desítky zatčených demonstrantů hlásí ruská média z Dálného východu, kde vzhledem k časovému posunu již začaly protesty proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Úřady v předstihu varovaly před tvrdým postihem za účast na nepovolených akcích.

Na centrálním náměstí Vladivostoku policisté zadržel přinejmenším tři desítky demonstrantů, uvedl server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních zákroků. Mezi zadrženými se nakrátko ocitly i novináři. Asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. "Zatknou každého, kdo už nevydrží na mraze a vrátí se na břeh," poznamenal zpravodaj listu Kommersant.

Demonstrovalo se i Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku, kde policie zadržela tři respektive 13 lidí, dodal deník.

V Moskvě úřady rozhodly o uzavření sedmi stanic metra a doporučily také uzavřít obchody a restaurace v centru města. Policie se podle serveru Newsru.com chystá zablokovat okolí Kremlu a ústředí tajné služby FSB na náměstí Lubjanka, tedy prakticky celé historické centrum metropole. Portál označil tato opatření za nebývalá. V Moskvě jsou od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci a zástupců opozičních médií.

Minulou sobotu se proti věznění Navalného demonstrovalo v desítkách ruských měst, přičemž bezpečnostní složky zadržely přes 3000 osob. Navalného policie zadržela 17. ledna ihned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té Navalnyj obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu vzkázala, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.

Témata:  Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 14:22

Počasí: Do Česka se ženou extrémní bouřky. Meteorologové řekli, kde bude situace nejhorší

Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.