reklama

Požár nazvaný Mill Fire vypukl v pátek kolem poledne místního času na pozemku nebo v blízkosti pozemku společnosti Roseburg Forest Products, která v severokalifornském městečku Weed vyrábí dřevěnou dýhu. Plameny rychle zachvátily přilehlé domy, hnal je vítr o rychlosti přes 50 kilometrů za hodinu. Do pátečního večera spálily přes deset kilometrů čtverečních. Druhý požár, který vypukl několik kilometrů severně od živlu Mill Fire poblíž obce Gazelle, spálil 243 hektarů půdy a vedl k několika evakuacím.

Místní obyvatelka Annie Petersonová uvedla, že seděla na verandě svého domu nedaleko továrny na výrobu dýhy, když "jsme najednou uslyšeli velký hukot a všechen ten kouř se valil směrem k nám". Její dům a tucet dalších začaly hořet velmi rychle. S evakuací jí a jejímu synovi, který se nemůže hýbat, pomohli členové kostela. Dodala, že valící se kouř a plameny vypadaly, jako by nastal konec světa.

V důsledku požáru zůstalo asi 9000 domácností bez proudu, mnoho z nich pochází z městečka Weed. Mluvčí agentury Cal Fire monitorující lesní požáry uvedla, že několik lidí utrpělo zranění.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil pro okres Siskiyou stav nouze a uvedl, že získal federální grant, který pomůže zajistit dostupnost životně důležitých zdrojů pro likvidaci požáru.

Kalifornii sužuje dlouhotrvající sucho a nyní i vlna veder, která zatěžuje elektrickou síť, jak se lidé snaží pomocí klimatizace udržet v chladu. Úřady již třetí den požádaly obyvatele, aby šetřili energiemi v pozdních odpoledních a večerních hodinách, kdy je jejich spotřeba nejvyšší.

Změna klimatu podle vědců způsobila, že západ Spojených států se v posledních třech desetiletích oteplil a vysušil. Počasí podle nich bude i nadále extrémnější a plameny častější a ničivější. V posledních pěti letech Kalifornie zažila největší a nejničivější požáry v historii tohoto amerického státu.

Na jihu Kalifornie hasiči v pátek bojovali se dvěma živly. Polovinu požáru nazvaného Route Fire se jim podařilo uhasit, nyní se rozkládá asi na 21 kilometrech čtverečních, uvedla agentura Cal Fire. Ve středu muselo být sedm hasičů hospitalizováno kvůli horku, všichni už byli propuštěni.

Ve východní části okresu San Diego se požár nazvaný Border 32 rozkládal na ploše o velikosti 18 kilometrů čtverečních. Když plameny ve středu vypukly, muselo se z oblasti poblíž americko-mexické hranice evakuovat více než 1500 lidí. Ti se už mohli vrátit do svých domovů. Dva lidé skončili kvůli popáleninám v nemocnici, plameny zachvátily celkem deset budov.