Ve čtvrtek testy odhalily na Slovensku dalších 13 nakažených koronavirem, z toho sedm pacientů pochází z okresu Čadca nedaleko hranic s Českem. Také ve středu byla zhruba polovina z 23 potvrzených případů infekce zjištěna právě ve zmíněném regionu. Celkově tam hygienici hlásí tři desítky nakažených.

Město Čadca v reakci na šíření koronaviru ode dneška uzavřelo základní školy, sportovní zařízení a další veřejné budovy. Neuskuteční se ani dříve naplánované společenské či sportovní akce. Podobná karanténní opatření zavede v pondělí i město Krásno nad Kysucí, které leží nedaleko Čadce.

Úřad hlavního hygienika informoval, že rostoucí počet potvrzených případů nákazy na Slovensku v posledních dnech je výsledkem dohledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s dříve infikovanými. Bratislava v uplynulých týdnech na celostátní úrovni zrušila většinu karanténních opatření proti šíření koronaviru.

"Když budeme vidět, že čísla nadále rostou, bude to zrcadlo naší nezodpovědnosti. V takovém případě budeme muset přistoupit k restriktivním opatření, možná i k uzavření hranic," řekl Matovič v dnešní diskusní relaci Rádia Expres.

Podle předsedy slovenské vlády druhé vlně koronaviru čelí Chorvatsko, které patří v létě k oblíbeným destinacím Slováků pro trávení dovolené a které Bratislava dříve zařadila v souvislosti s pandemií covidu-19 mezi takzvané bezpečné země.

"Musíme být připravení, že si možná někdo bude plánovat dovolenou, ale najednou možná bude zákaz do dané země cestovat. Nebo když se bude vracet zpět, měl by nastoupit do karantény. Otevřené hranice způsobují, že počet případů stoupá. Já se obávám, že když to takto půjde dál, je to otázka několika týdnů, že se znovu začnou zavírat hranice i v rámci Evropy," uvedl Matovič ke koronavirové nákaze.

Od propuknutí pandemie covidu-19 mělo Slovensko ve srovnání s jinými evropskými zeměmi nízký počet nakažených. Celkově úřady v zemi pod Tatrami, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, dosud zaznamenaly 1643 nakažených, z nichž se výrazná většina již uzdravila a 28 pacientů s koronavirem zemřelo. Celkově země hlásí 160 aktivních případů infekce, minulý týden to bylo méně než 100 pacientů.