Vyhlášením mimořádné situace si stát podle Pellegriniho může vynutit odkoupení potřebného zboží od slovenských firem, neznamená však omezení základních práv veřejnosti.

"Stát a vláda bude moci vynutit plnění dodávek zboží či služeb od konkrétních organizací na území Slovenské republiky. Dokonce, ale to pravděpodobně nebude nikdy použito, vláda může vynutit i plnění ze strany konkrétních osob, aby něco vykonaly v zájmu boje proti šíření koronaviru," řekl Pellegrini.

Premiér už během dne uvedl, že mimořádná situace neznamená omezování lidských práv. Podle něj jde o postup srovnatelný například při lokálních povodních, kdy je mimořádná situace vyhlašována na postiženém území.

Slovensko s platností od úterý zakázalo na dva týdny hromadné sportovní, kulturní a společenské akce. Do domácí karantény musejí nastoupit Slováci, kteří se do vlasti vrátí z Itálie a z dalších tří zemí, které se potýkají s nákazou. O dalších opatřeních bude ve čtvrtek jednat krizový štáb, vyloučeno není ani rozhodnutí o uzavření všech škol. Některé samosprávy již výuku na základních či středních školách přerušily.