Dvouciferné denní přírůstky počtu zemřelých, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí, hlásí slovenské úřady nepřetržitě od 24. října.

V průběhu minulého týdne počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích stoupl o čtvrtinu na 2637, což je nejvíce od letošního dubna. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve uvedl, že hranice 3000 covidových pacientů v nemocnicích je kritická. Některá zdravotnická zařízení už upozornila na hrozící kolaps péče o pacienty a omezila plánované zákroky.

Rekordní denní přírůstek nových případů nákazy, a to 7244, zaznamenala země uplynulý pátek. V neděli, kdy se dokončilo výrazně méně testů než v pracovních dnech, přibylo dalších 3345 infikovaných.

Epidemická situace na Slovensku, které v očkování proti covidu-19 výrazně zaostává za průměrem EU, se zhoršuje od září. Nyní jsou až dvě třetiny okresů v nejvyšším stupni epidemického rizika. To v praxi znamená, že v nich v souladu s národním protiepidemickým systémem platí největší omezení. Minulý týden parlament změnou zákona rozhodl, že úřady budou moci nařídit, aby zaměstnavatelé vyžadovali od pracovníků předložení potvrzení o očkování, o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Stejně patrně budou muset postupovat i majitelé různých provozů vůči svým zákazníkům.