Na pětimilionovém Slovensku zemřelo v únoru 4876 obyvatel, což bylo pouze o 1,1 procenta více než průměr za stejný měsíc let 2015 až 2019, tedy před vypuknutím epidemie covidu-19. Celková nadúmrtnost podle statistiků byla nízká díky tomu, že v zemi ubylo úmrtí na jiná onemocnění, včetně chorob oběhové soustavy a nádorová onemocnění. Ty byly hlavně v období před koronavirovou krizí nejčastější příčinou úmrtí obyvatel Slovenska.

"V lednu i v únoru 2022 zemřelo o více než 3000 osob méně než ve stejných měsících roku 2021, kdy vrcholila nepříznivá situace od vypuknutí pandemie. Nadúmrtnost před rokem byla přibližně na úrovni 70 procent, zatímco v letošním lednu už klesla na sedm procent a aktuálně v únoru se už téměř dostala na úroveň před pandemií," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva statistického úřadu Zuzana Podmanická.

V únoru covidu-19 podlehlo na Slovensku 539 lidí. Země v tomto měsíci zároveň zaznamenala rekordní přírůstky nakažených, když denně laboratoře odhalily i přes 20.000 infikovaných. Tento vývoj souvisel se šířením nakažlivější varianty omikron, která podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského způsobuje lehčí průběh onemocnění.

Slovensko postupně už zrušilo téměř všechny epidemické restrikce. V nemocnicích nyní ještě zůstává kolem 2200 covidových pacientů, jen zlomek z nich musel být napojen na umělou plicní ventilaci. Během vrcholu poslední vlny koronavirové nákazy letos v únoru bylo v nemocnicích hospitalizováno přes 2900 pacientů s covidem-19.