reklama

V pondělí bylo na Slovensku hospitalizováno 2944 pacientů s potvrzeným covidem-19 a s podezřením na toto onemocnění. Od soboty to představuje nárůst o 168 hospitalizovaných. Klíčovou podmínkou pro zmírnění stávajících koronavirových omezení je, aby se počet pacientů v nemocnicích ze zmíněné skupiny udržel pod úrovní 3000, pod kterou se poprvé od začátku ledna dostal minulý týden.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví dopoledne informovalo, že s ohledem na velikonoční svátky analýza vývoje epidemické situace, ve které úřad vyhodnocuje i plnění kritérií pro nastavení karanténních opatření, bude k dispozici až dnes večer.

Pokud se epidemická situace v zemi nezhorší, budou moci úřady ještě tento měsíc odvolat stávající nejvyšší stupeň varování. Už dříve byla pro takový krok splněna alespoň jedna z vedlejších podmínek, a to pokles počtu nově potvrzených případů koronaviru nebo snížení reprodukčního čísla.

Po přechodu do nižšího stupně varování by podle protiepidemického systému mohly na Slovensku otevřít například obchody, služby a nákupní centra, byť počet zákazníků v nich by byl omezen. Rovněž v omezeném režimu by pro veřejnost otevřela muzea, galerie, knihovny či ubytovací zařízení a obnovit by se mohlo konání bohoslužeb.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko už v závěru loňského roku, ve druhé polovině letošního února a na začátku března pak byla země v přírůstku úmrtí v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. V nemocnicích tehdy bylo kvůli koronaviru více než 4000 lidí.

Covidu-19 dosud podlehlo na pětimilionovém Slovensku podle oficiálních statistik přes 10.000 obyvatel.

reklama