Za uplynulých sedm dní laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 4485 nových případů nákazy, o týden dříve přibylo téměř 3000 infikovaných. Počty nově nakažených na Slovensku po předchozím poklesu začaly znovu stoupat v červnu a přírůstky infekcí dosáhly nejvyšších hodnot od konce letošního dubna.

Navzdory přibývajícím pozitivním testům na koronavirus se počet pacientů s covidem-19 ve slovenských nemocnicích za poslední týden výrazněji nezměnil a pohybuje se kolem hranice 300 osob. V porovnání s letošním minimem z první poloviny června se ale více než zdvojnásobil.

Stávající přírůstek nakažených i počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 je v zemi nadále výrazně nižší než za dřívějších silných vln infekce, kdy země zavedla různé epidemické restrikce. Tato opatření pak Bratislava postupně odbourávala a nyní v běžném životě neplatí žádná omezení. Nošení respirátoru je až na výjimky povinné pro personál zařízení zdravotní a sociální péče při kontaktu s klienty i pro pacienty. Některá zdravotnická zařízení v zemi v uplynulých týdnech kvůli zhoršení epidemické situace zakázala návštěvy.

V Česku v pondělí přibylo poprvé od dubna více než 2000 potvrzených případů infekce za jeden den. Z evropských zemí vysoké přírůstky nakažených zaznamenaly hlavně Portugalsko, Francie, Německo a Rakousko. Tento vývoj ovlivnila vysoká nakažlivost subvariant BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron.