Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Ukrajině se otevřelo sedm evakuačních cest pro civilisty

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Foto: FREE Photo UNIAN

Na Ukrajině se dnes otevřelo sedm koridorů pro evakuaci civilistů z měst obléhaných ruskou armádou. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, podle které měly evakuace začít i v Mariupolu. Humanitární konvoj, který se pokoušel dostat do obléhaného města na jihovýchodě země, se však musel otočit kvůli pokračujícím bojům, uvedla s odvoláním na vicepremiérku agentura Reuters. Město hlásí, že ruská armáda na něj podniká letecké nálety.

"V Mariupolu nyní pokračuje letecké ostřelování ze strany ruských okupantů. Bomby padají na obytné domy," uvedla podle agentury Interfax-Ukrajina tisková služba městské rady Mariupolu a dodala, že zasažena byla mimo jiné technická univerzita. "Rašisté záměrně útočí na civilisty v Mariupolu," uvedlo dále město, přičemž použilo termín vycházející z novotvaru rašismus, což znamená ruský fašismus.

Rusko záměrně brání evakuaci civilistů z Mariupolu, protože se mu nepodařilo strategické přístavní město obsadit, uvedl dnes podle agentury Reuters poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Ukrajina viní Rusko mimo jiné ze středečního útoku na dětskou nemocnici v Mariupolu. Moskva dlouhodobě útoky na civilisty popírá.

Konvoje, které mají převézt do bezpečí tisíce obyvatel, mezitím vyjely například z východoukrajinského města Sumy a blízkých obcí, řekl gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. "(Evakuační) konvoje vyrážejí. Domluvili jsme se na příměří," uvedl Žyvyckyj.

Evakuace ze Sum začaly v úterý, od té doby město opustily tisíce lidí koridorem, který vede do středoukrajinské Poltavy. Gubernátor řekl, že Sumy a blízká Ochtyrka byly v noci na dnešek opět pod ruskou palbou, úderem ranních 09:00 ale začal platit domluvený klid zbraní.

Evakuace jsou dnes v plánu i v okolí Kyjeva. Do bezpečí budou autobusy svážet lidi z Irpině, Hostomelu a Boroďanky, uvedla podle agentury Interfax-Ukrajina policie. Humanitární koridory se dnes podle ukrajinských médií otevřely nebo měly otevřít i z Volnovachy, Izjumu, Trostjance a Krasnopillje.

Civilisté uvěznění v obležených nebo zničených městech a obcích na Ukrajině trpí kvůli nedostatku jídla a dalších životně důležitých služeb, kromě toho se potýkají i s výpadky elektřiny, poznamenala agentura AP. Pokud se humanitární koridory a klid zbraní udrží i během dneška, bude to třetí den v řadě, co lidé skrze ně budou moci uprchnout do většího bezpečí.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina uprchlíci

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy