reklama

Pravděpodobně vlastní letoun ruských sil byl sestřelen ve čtvrtek poblíž města Tokmak na jihu Ukrajiny, a to zhruba 20 kilometrů od frontové linie. Tokmak je momentálně okupován ruskou armádou a podle britského ministerstva obrany je tato lokalita silně bráněna. Důvodem je přítomnost ruského vojenského velení, které odtud koordinuje operace na jižní frontě.

Očekává se, že velení v Tokmaku bude chránit své pozice systémy protivzdušné obrany, což přispělo k incidentu sestřelení stíhačky.

Podle britského ministerstva obrany ztratilo Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu přibližně pět stíhaček Su-35. Tento typ letounu je vybaven výkonnými motory, které mu umožňují dosáhnout vysokých rychlostí a provádět náročné manévry. Su-35 také dokáže nést různé druhy zbraní a je schopen dlouhou dobu setrvat ve vzduchu.

Ruská Suchoj Su-35 je stíhačka, která se těší reputaci jednoho z nejvýkonnějších vojenských letounů současnosti. Své jméno si vydobyla vlastnostmi a schopnostmi, které ji činí respektovaným hráčem na globální vojenské scéně.

Su-35 je poháněna dvěma výkonnými motory typu Saturn AL-41F1S, což jí umožňuje dosáhnout vysokých rychlostí. Maximální rychlost Su-35 se pohybuje kolem Mach 2,25 (asi 2 800 km/h), což ji řadí mezi nejrychlejší stíhačky na světě. Tato rychlost jí dává výhodu v boji a umožňuje rychlé reakce na různé situace.

Su-35 je známá pro svou vynikající manévrovatelnost. Díky vektorovému řízení tahu motorů může letoun provádět extrémně prudké manévry, včetně obratů ve vzduchu a zvratů. Tato schopnost umožňuje pilotům Su-35 dosáhnout strategické výhody v soubojích vzduch-vzduch.