Na základě zkoumání databáze dědictví a údajů ruského statistického úřadu Rosstat došli novináři společně s expertem Dmitrijem Kobakem k závěru, že do konce letošního května zemřelo přibližně 47 000 ruských vojáků.

Tento údaj ukazuje na prudký nárůst úmrtí mezi mladými muži. Spolu s těžce zraněnými vojáky, kteří byli propuštěni ze služby, dosahují nevratné ztráty ruské armády minimálně 125 000 mužů. Čísla ale nezahrnují ztráty proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou Rusko loni na podzim anektovalo spolu s oblastmi Cherson a Záporoží.

Přesné informace o ztrátách ruské armády během vpádu na Ukrajinu ale nejsou známé nikomu kromě ruského režimu. Kreml se navíc pravděpodobně v nejbližší době nechystá tyto údaje zveřejnit.

Čísla nelze nijak ověřit, statistiky z jiných zdrojů se ale výrazně odlišují. Například ruskojazyčná verze BBC uvedla, že se zatím povedlo identifikovat přes 27 tisíc skutečně mrtvých ruských vojáků. Nepopírá, že mrtvých může být více, nelze je ale nijak ověřit.

Podle agentury Reuters s odkazem na dokumenty amerických zpravodajských služeb utrpělo Rusko na Ukrajině masivní ztráty čítající až 220 tisíc obětí, z toho až 180 tisíc bylo zraněno a až 43 tisíc vojáků zabito. I tyto statistiky se ale vymykají těm, které prezentují jiná média či americké úřady.

Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny tvrdí, že počet mrtvých ruských vojáků na Ukrajině stoupl na 234 tisíc. Rusko také údajně ztratilo 4 085 tanků, 7 966 bojových obrněných vozidel, 4 371 dělostřeleckých systémů, 315 letadel, 309 vrtulníků, 3 686 operačně-taktických UAV, 1 271 střel s plochou dráhou letu nebo 18 lodí/člunů.

Téměř 50 procent ruských ztrát na životech přitom zřejmě zapříčiňuje "primitivní" první pomoc a pomalé evakuace zraněných. Uvedlo to britské ministerstvo obrany s odvoláním na zjištění tajných služeb.

"Velmi pomalá evakuace zraněných, v kombinaci s nesprávným používáním primitivních vojenských škrtidel..., je údajně hlavní příčinou ztrát na životech a amputací, kterým by bylo možné předejít," uvádí se dále ve zprávě britského ministerstva, ze kterého citovala televizní stanice Sky News.

Ruská armáda denně zaznamenává přibližně 400 zraněných, což přetěžuje civilní civilní zdravotnická zařízení, zatímco vojenské nemocnice v pohraničních oblastech Ruska jsou zřejmě vyhrazeny jen pro důstojníky.