"Na Ukrajinu přicestoval třetí sourozenec z rodiny 'dlouhé ruky', raketomet Mars II z Německa," napsal Reznikov na twitteru a poděkoval jménem ukrajinských dělostřelců německým partnerům a ministryni obrany Christine Lambrechtové.

"Čtyři další HIMARSy přijely," dodal později Reznikov a poděkoval americkým partnerům. "Prokázali jsme, že umíme tuto zbraň chytře nasazovat. Zvuk startujících raket HIMARS se stal v předních pozicích špičkovým hitem letošního léta," dodal.

Pentagon podle agentury Reuters později oznámil, že USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě až 550 milionů dolarů (13,2 miliardy korun). Její součástí má být munice pro raketomety HIMARS. "Spojené státy budou ve spolupráci se svými spojenci a partnery pokračovat v poskytování klíčových schopností Ukrajině, aby splnily její měnící se požadavky na bojišti," uvedlo americké ministerstvo obrany.

Raketomet Mars II je licenční kopií amerických raketometů M270, upravenou pro potřeby spolkových sil koncernem Krauss-Maffei-Wegmann, což si vyžádalo zvětšení rozměrů a váhy, poznamenal na svém webu list Ukrajinska pravda. Všech 12 raket lze odpálit za 60 vteřin z raketometu, který je vybaven novým systémem řízení palby. Dostřel podle typu použité munice dosahuje 38 až 300 kilometrů, dodal list.

Západní raketomety se vyznačují větší přesností a delším dostřelem než zbraně sovětské konstrukce, kterými Ukrajina dříve disponovala. Nové zbraně umožnily ukrajinským jednotkám zasahovat dříve nedosažitelné ruské cíle, připomněla agentura Reuters.