"Neoficiálně jsme se dozvěděli, že příčinou bylo náhodné odpálení náboje z granátometu, který se do Polska dostal z Ukrajiny," uvedla televize TVN 24 na svém webu.

Náboj z granátometu podle stanice zasáhl zeď v pracovně hlavního velitele a generál Szymczyk utrpěl škrábance a řezné rány. Bezprostředně po výbuchu ohluchl, ale po několika hodinách se mu sluch vrátil.

Incident se stal ve středu ráno. "V místnosti sousedící s pracovnou hlavního velitele došlo k výbuchu," potvrdilo ministerstvo podle TVN 24. "Vybuchl jeden z darů, které velitel dostal během pracovní návštěvy Ukrajiny ve dnech 11. a 12. prosince, kdy se setkal s velením ukrajinské policie a záchranářů," dodalo. Vybuchl podle něj dárek od jednoho z ukrajinských náčelníků.

Televize připomněla první neoficiální informace, že se v sídle velitelství zhroutily dva stropy, přičemž zranění utrpěl pracovník ochrany. Podle nejmenovaného informátora byl slyšet výbuch a na místo povolali pyrotechniky. Sjelo se tam i množství policejních vozů. Policejní mluvčí zpočátku potvrzoval jen poškození stropu v místnosti ostrahy. Dalších podrobností se zdržel s odvoláním na to, že jde o utajované pracoviště.

Ministerstvo vnitra dnes odpoledne potvrdilo, že i civilní zaměstnanec hlavního velitelství utrpěl lehká zranění, která nevyžadovala hospitalizaci. Polská strana podle komuniké požádala ukrajinskou o vysvětlení. Incidentem se zabývá prokuratura.

TVN 24 dodala, že podle zdravotníků byl se zraněním hlavy hospitalizován padesátiletý dělník, který zřejmě pracoval na opravách v budově policejního velitelství a pravděpodobně mu něco spadlo na hlavu. Stav zraněného označili zdravotníci za dobrý.

Polsko je spojencem Ukrajiny, které po vpádu ruských vojsk z 24. února poskytlo různé druhy podpory, včetně vojenské a humanitární pomoci a přijetí velkého množství ukrajinských uprchlíků.